تبلیغات
شهرستان گرمی (مغان)
» پانزده حدیث تکان دهنده در باب سپردن ریاست به غیر اهلش ( 1392/12/4 )
» سردار نقدی: مشاوری که توهین می کند، خبیث و "تقی زاده" دوران است ( 1392/10/12 )
» امام جمعه گرمی: حماسه نهم دی را امام حسین ع خلق کرد ( 1392/10/6 )
» فتنه گران با دشمن همصدا شدند هر‌گز فراموش نمی‌كنیم ( 1392/10/6 )
» گناه بزرگ فتنه‌گران ( 1392/10/5 )
» «۹ دی؛ روز شكست فتنه از مردم» ( 1392/10/5 )
» خواصی که عاقبت بخیر نشدند ( 1392/10/4 )
» نقض حقوق شهروندی نظامیان با چماق حقوقی ( 1392/10/4 )
» بیانات در دیدار اعضاى ستاد مركزى هیئت رزمندگان اسلام‌ ( 1392/09/29 )
» تحلیلی بر محیط انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان ( 1392/07/29 )
» نرمش قهرمانانه ( 1392/07/2 )
» دفاع مقدس ( 1392/06/31 )
» کلید بود یا سوئیچ بولدوزر‌؟ / حسین شریعتمداری ( 1392/06/12 )
» آغاز فعالیت چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخاب هیات رئیسه شورای اسلامی شهر گرمی ( 1392/06/12 )
» مواضع شگفت‌آور هاشمی/ مخالفت آشکارا با آرمان‌های امام ( 1392/06/3 )
» ما را بدبخت کردید حالا می‌گویید تقلب دروغ بود؟! ( 1392/05/28 )
» ماجرای خواندنی فرار 3 ایرانی از اسارت عراقی ها ( 1392/05/28 )
» نجفی در انتخابات 88 نظام را متهم به تجاوز کرد ( 1392/05/21 )
» عید سعید فطر مبارک باد ( 1392/05/17 )
» این گزینه‌ها مصداق اعتدال نیستند ( 1392/05/15 )
» خبرنگاران نقادانی هستند كه به اصلاح جامعه می اندیشند ( 1392/05/15 )
» وزیر دولت اعتدال : مقلد آقای منتظری هستم و این را مایه افتخار خود می‌دانم ( 1392/05/15 )
» روز قدس و توطئه‌های جدید در جهان اسلام ( 1392/05/9 )
» کیهان نوشت : مگر آن 25 میلیون رأی حق‌الناس نبود؟! ( 1392/05/9 )
» انتشار اسامی 23 عضو کابینه یازدهم ( 1392/05/7 )
» آشنائی با جریان پان ترکیسم 1 ( 1392/05/1 )
» نگرانی اصلاح‌طلبان از بازگشت عارف! ( 1392/04/30 )
» حمله علی مطهری به وزارت اطلاعات ( 1392/04/23 )
» حجت الاسلام علی امیدوار به عنوان امام جمعه بخش انگوت معرفی شد ( 1392/04/20 )
» هشدارهایی که امام خامنه ای پیشتر به انقلابیون منطقه دادند ( 1392/04/19 )
اگر فایلی با فرمت Word به دستتان رسیده است که علاوه بر متن، حاوی عکس هم هست و می‌خواهید این عکس‌های را به طور جداگانه ذخیره کنید از روش زیر استفاده کنید.
 برای جدا کردن عکس از فایل Word باید به روش زیر عمل کرد:

 1- دکمه آفیس (همان دکمه گرد بالای پنجره Word) را کلیک کنید تا فهرست آن باز شود.
2- نشانگر ماوس را روی دکمه Save As نگه دارید تا فهرست بعدی باز شود.
3- گزینه Other Formats را کلیک کنید، با این کار پنجره‌ای برای ذخیره کردن فایل باز می‌شود. در میان فرمت‌ها، Web Page را انتخاب کنید و پس از مشخص کردن مکان ذخیره شدن فایل، دکمه Save را کلیک کنید.
4- حالا به مکانی که فایل را در آن ذخیره کرده بودید، بروید. در آنجا با یک فایل با نام انتخاب شده روبه‌رو می‌شوید به همراه یک پوشه که همان نام را دارد به علاوه عبارت «files_». اگر این پوشه را باز کنید خواهید دید که همه عکس‌های موجود در فایل Word در آن وجود دارند.
..........................................................................
قصد دارم موضوع اول بحث آموزشی آفیس را اکسس انتخاب نمایم و به همین خاطر ابتدا مقدمه نرم افزار پایگاه اطلاعاتی اکسس را خدمت شما تقدیم می نمایم و انشاءالله در روزهای آینده به ترتیب مباحث مختلف آن را ادامه خواهیم داد : 

برای طراحی هر سیستمی یك سری داده های خام (پردازش نشده) وجو دارند که به عنوان ورودی به سیستم تغذیه می شوند،  سپس این داده ها مورد پردازش قرار گرفته و در نهایت داده ها به اطلاعات تبدیل می گردند . اگر بخواهیم اجزای یك سیستم را به صورت ساده ذكر كنیم عبارت خواهند بود از ورودی ، پردازش و خروجی . برای مثال در یك سیستم كتابخانه شما یك سری داده ها مثل نام كتاب ، نویسنده ، موضوع و نام ناشر را دارید ولی این داده ها پردازش نشده اند. برای پردازش داده ها نیازمند یك بانك اطلاعاتی می باشید و چون حجم داده های شما زیاد و از پیچیده گی زیادی برخوردار نمی باشد قصد دارید از اكسس برای كار خود استفاده نمایید . اكسس داده های شما را دریافت و با دستوراتی كه توسط كد های برنامه به آن می دهید داده ها را مورد پردازش قرار داده و در نهایت داده های پردازش شده (اطلاعات) را در اختیارتان قرار می دهد .

در ابتدا شما باید طرح كلی  سیستمی كه قصد اجرای آنرا دارید بر روی كاغذ پیاده كنید . شاید بتوان این مرحله را مهمترین مرحله از طراحی سیستم به حساب آورد . در این مرحله شما باید جداول خود را طراحی كنید . هر جدول یك یا چند فیلد تشكیل شده ، برای مثال در پروژه كتابخانه باید جدولی برای كتاب ها طراحی كرده و سپس فیلد های مورد نیاز خودتان مثل كد كتاب ، نام كتاب ، نویسنده و سایر فیلد های مربوط به این جدول را مشخص نمایید . تعیین نوع فیلد گام بعدی در طراحی جداول به حساب می آید مثلا برای نام كتاب نوع فیلد را باید متن (Text) در نظر بگیرید . پس از طراحی جداول بانك اطلاعاتی و فیلد های آن باید ارتباط بین جداول را مورد بررسی قرار دهید . اكسس یك بانك اطلاعاتی رابطه ای بوده و تعیین ارتباط بین جداول از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در گام بعدی باید اقدام به طراحی فرم های ورود اطلاعات نمایید . فرم ها ابزاری هستند كه داده ها را به جریان می اندازند . شما ممكن است روزانه با فرم های زیادی برخورد داشته باشید .مثل فرم ثبت نام دانشگاه ، فرم در خواست عضویت در یك سایت ، فرم استخدام در یك شركت و فرم هایی از این دست كه می تواند كاغذی یا الكترونیكی باشد . به هر شكل بدون فرم ها داده ها به جریان نخواهند افتاد.

در شركت ها و موسسات بزرگ فرم ها توسط افراد خاصی طراحی می گردند . هر فرم داری یك كد خاص بوده و هر فرد مجاز به طراحی فرم به سلیقه خود نمی باشد . فرم ها ابزاری استاندارد برای ورود داده به سیستم می باشند . شما می توانید ابتدا فرم های خود را بر روی كاغذ پیاده سازی نموده و سپس آن را به اكسس انتقال دهید . فرم ها نباید از پیچیده گی  زیادی برخوردار باشند تا كاربر بتواند به آسانی داده های خود را در آنها وارد نماید ، همچنین فرم ها باید طوری طراحی شوند كه كاربر را مجبور به ورود داده ای استاندارد نموده و در صورت ورود داده های غیر استاندارد با دادن هشدار آنها را آگاه سازد . برای مثال فرمی جهت ورود اطلاعات كتاب های یك كتابخانه طراحی شده در این فرم فیلدی به نام كد كتاب وجود دارد كه نوع آن متنی می باشد ولی شما می خواهید كاربر تنها مجاز به ورود عدد در آن باشد . برای این كار باید با كاربر را مجبور به ورود عدد در این فیلد نموده و در صورت اشتباه با پیام مناسب این اشتباه را به كاربر گوشزد كند . همچنین اگر تمام فیلد های یك فرم باید پر شوند و كاربر یك یا چند فیلد را خالی  بگذارد، سیستم باید با پیغام مناسب كاربر را مجاب به پر كردن تمام فیلد ها نماید . برای طراحی فرم ها باید از رنگ ها و طرح هایی استفاده كرد كه در عین سادگی باعث خستگی كاربر نگردد . در آفیس به این نكته بسیار توجه شده است . 

پس از طراحی جداول و فرم ها شما خواهید توانست بر اساس داده هایی كه از طریق فرم ها در جداول ذخیره كرده اید گزارشات مورد نیاز خود را از سیستم دریافت كنید. در حقیقت ماحصل كار شما گزارشاتی است كه از سیستم گرفته می شود . در صورتی كه فیلد ها ، جداول و فرم ها به خوبی طراحی نشده باشند . مطمئنا گزارشات سیستم هم از كیفیت خوبی برخوردار نخواهند بود .اكسس برای طراحی اشیای خود كه عبارتند از جداول ، پرس و جو ها ، فرم ها ، گزارشات و ماكرو ها دو راه در نظر گرفته است . یكی استفاده از ویزاردهای طراحی است كه برای كاربران مبتدی مناسب بوده و دیگری طراحی عناصر اكسس توسط كاربران می باشد كه كه برای افراد حرفه ای در نظر گرفته شده است .

پایان بخش اول     1391/01/10