تبلیغات
شهرستان گرمی (مغان)
» پانزده حدیث تکان دهنده در باب سپردن ریاست به غیر اهلش ( 1392/12/4 )
» سردار نقدی: مشاوری که توهین می کند، خبیث و "تقی زاده" دوران است ( 1392/10/12 )
» امام جمعه گرمی: حماسه نهم دی را امام حسین ع خلق کرد ( 1392/10/6 )
» فتنه گران با دشمن همصدا شدند هر‌گز فراموش نمی‌كنیم ( 1392/10/6 )
» گناه بزرگ فتنه‌گران ( 1392/10/5 )
» «۹ دی؛ روز شكست فتنه از مردم» ( 1392/10/5 )
» خواصی که عاقبت بخیر نشدند ( 1392/10/4 )
» نقض حقوق شهروندی نظامیان با چماق حقوقی ( 1392/10/4 )
» بیانات در دیدار اعضاى ستاد مركزى هیئت رزمندگان اسلام‌ ( 1392/09/29 )
» تحلیلی بر محیط انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان ( 1392/07/29 )
» نرمش قهرمانانه ( 1392/07/2 )
» دفاع مقدس ( 1392/06/31 )
» کلید بود یا سوئیچ بولدوزر‌؟ / حسین شریعتمداری ( 1392/06/12 )
» آغاز فعالیت چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخاب هیات رئیسه شورای اسلامی شهر گرمی ( 1392/06/12 )
» مواضع شگفت‌آور هاشمی/ مخالفت آشکارا با آرمان‌های امام ( 1392/06/3 )
» ما را بدبخت کردید حالا می‌گویید تقلب دروغ بود؟! ( 1392/05/28 )
» ماجرای خواندنی فرار 3 ایرانی از اسارت عراقی ها ( 1392/05/28 )
» نجفی در انتخابات 88 نظام را متهم به تجاوز کرد ( 1392/05/21 )
» عید سعید فطر مبارک باد ( 1392/05/17 )
» این گزینه‌ها مصداق اعتدال نیستند ( 1392/05/15 )
» خبرنگاران نقادانی هستند كه به اصلاح جامعه می اندیشند ( 1392/05/15 )
» وزیر دولت اعتدال : مقلد آقای منتظری هستم و این را مایه افتخار خود می‌دانم ( 1392/05/15 )
» روز قدس و توطئه‌های جدید در جهان اسلام ( 1392/05/9 )
» کیهان نوشت : مگر آن 25 میلیون رأی حق‌الناس نبود؟! ( 1392/05/9 )
» انتشار اسامی 23 عضو کابینه یازدهم ( 1392/05/7 )
» آشنائی با جریان پان ترکیسم 1 ( 1392/05/1 )
» نگرانی اصلاح‌طلبان از بازگشت عارف! ( 1392/04/30 )
» حمله علی مطهری به وزارت اطلاعات ( 1392/04/23 )
» حجت الاسلام علی امیدوار به عنوان امام جمعه بخش انگوت معرفی شد ( 1392/04/20 )
» هشدارهایی که امام خامنه ای پیشتر به انقلابیون منطقه دادند ( 1392/04/19 )

درباره آرایش سیاسی انتخابات ۹۲ ........... دكتر یدالله جوانیتجمیع انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برای نخستین‌بار، اولین انتخابات ریاست‌جمهوری پس از فتنه ۸۸، پدیده‌ساز بودن برخی از انتخابات ریاست‌جمهوری در گذشته، تمركز نظام سلطه بر انتخابات ایران با به كارگیری راهبرد تحریم و مذاكره جهت تأثیرگذاری بر فضای انتخابات، بازتاب وضعیت اقتصادی در صحنه انتخابات و در نهایت تأثیر نتیجه انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری بر تحولات سیاسی داخلی و سیاست خارجی با توجه به بیداری اسلامی و تحولات جهانی، از جمله دلایلی است كه انتخابات پیش روی ملت ایران را بسیار با اهمیت و سرنوشت‌ساز نموده است. پیاده‌سازی یك توطئه بزرگ در بستر انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری با الگوگیری از انقلاب‌های رنگی و پدید آمدن فتنه‌ای عمیق در كشور، نشان داد كه چگونه انتخابات می‌تواند به صحنه مبارزه با نظام اسلامی از سوی استكبار جهانی تبدیل گردد و در این صحنه برخی از گروه‌ها و احزاب سیاسی در پازل دشمنان بازی نمایند. 

تجارب سال ۱۳۸۸، در بردارنده این آموزه سیاسی بوده كه از این پس، آرایش سیاسی و چگونگی دسته‌بندی‌های سیاسی در هر انتخاباتی دارای اهمیت بیش از پیش بوده و این آرایش بر بسیاری از مسائل كشور تأثیرگذار خواهد بود. برهمین اساس در این نوشتار، آرایش و دسته‌بندی‌های سیاسی در آستانه انتخابات ۹۲ بررسی می‌گردد. البته لازم به توضیح است كه با توجه به فاصله زمانی چندین ماهه تا انتخابات، این آرایش ممكن است در پاره‌ای از موارد تغییر كند. از آنجا كه دشمنان در تلاشند تا صحنه انتخابات ۹۲ را به صحنه مبارزه با نظام اسلامی تبدیل كنند، ضروری است قبل از بررسی آرایش سیاسی، اهداف راهبردی نظام اسلامی و سناریوهای اردوگاه نظام سلطه به همراه جریان‌های همسو با آن از قبیل ضد انقلاب و فتنه‌گران در قبال انتخابات ۹۲ مورد اشاره اجمالی قرار گیرد. 

اهداف راهبردی نظام اسلامی در انتخابات ۹۲
با مطالعه و بررسی رهنمودهای مقام معظم رهبری، می‌توان اهداف راهبردی نظام اسلامی در انتخابات خرداد سال ۱۳۹۲ را در محورهای زیر دسته‌بندی نمود:
۱- مشاركت گسترده و فراگیر مردم در صحنه انتخابات
۲- برگزاری انتخاباتی طبق قانون و با سلامت كامل
۳- برگزاری انتخابات در یك فضای آرام و امن
۴- گزینش مطلوب از سوی مردم در راستای مصالح انقلاب و كشور 

بدیهی است كه تحقق اهداف چهارگانه فوق در انتخابات ۹۲، تأمین‌كننده منافع ملی و دفع‌كننده تهدیدات خارجی و تضمین‌كننده امنیت ملی خواهد بود. با چنین انتخاباتی دشمنان خارجی از تداوم تحریم‌ها و اثربخش بودن آن ناامید شده و در محاسبات خود در برخورد با ملت ایران به تجدید نظر روی خواهند آورد. با چنین انتخاباتی، جریان ضد انقلاب و فتنه‌گران نیز بیش از پیش ناامید خواهند شد. بنابراین تلاش امریكایی‌ها و متحدانشان از یك طرف و تمامی جریان‌های ضدانقلابی و فتنه‌گران از طرف دیگر، جلوگیری از تحقق اهداف چهارگانه مذكور خواهد بود. آرایش سیاسی انتخابات و دسته‌بندی‌های داخلی، به گونه‌ای است كه دشمنان تصور می‌كنند همانند سال ۱۳۸۸، می‌توانند بر فضای انتخابات و مسائل آن تأثیرگذار باشند. 

اهداف راهبردی و سناریوهای دشمنان در انتخابات ۹۲
استكبار جهانی به همراه متحدانش، انتخابات ۹۲ را فرصتی برای ضربه زدن و تضعیف جمهوری اسلامی می‌داند. خانم هیلاری كلینتون در روزهای پایانی‌ حضورش در وزارت خارجه امریكا، با صراحت اظهار داشت:«آرزو می‌كنم انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به اغتشاش و ناآرامی منتهی شود.» نظام سلطه انتخابات ایران را به گمان خود فرصتی برای تحقق سه هدف راهبردی زیر می‌داند:
الف- شكل‌دهی به یك جنبش اجتماعی علیه نظام اسلامی با هدف‌ تغییر ساختار سیاسی كشور
ب- ایجاد شرایط برای جابه‌جایی قدرت از اصولگرایان به غیراصولگرایان به منظور تغییر رفتار نظام اسلامی
ج- تأثیرگذاری بر افكار عمومی ایرانیان برای كاهش مشاركت به منظور مشروعیت‌زدایی از نظام اسلامی. دشمنان برای تحقق اهداف فوق، مجموعه‌ای از اقدامات را با بسیج تمامی امكانات خود به ویژه شبكه‌های رسانه‌ای و عوامل داخلی برنامه‌ریزی نموده و در حال اجرای آن می‌باشند. مهم‌ترین محورهای اقدامات آنان عبارت است از:
۱- افزایش تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی با هدف به ستوه‌آوردن مردم و ناراضی كردن آنها
۲- القای آزاد نبودن انتخابات در ایران و زیر سؤال بردن سلامت آن
۳- سیاه‌نمایی وضعیت كشور و تیره و تار نشان دادن آینده
۴- متهم‌سازی نظام به مهندسی انتخابات
۵- بسترسازی برای اجتماعی كردن گفتمان سازش با امریكا برای كاهش فشارهای اقتصادی
۶- زمینه‌سازی برای رأی آوری طرفداران مذاكره
۷-فراهم‌سازی زمینه برای فعال شدن ضد‌انقلاب و ایجاد آشوب و ناآرامی و نافرمانی مدنی 

آرایش سیاسی در انتخابات ..............  لطفا ادامه مطلب را مطالعه فرمائید .

آرایش سیاسی در انتخابات
آرایش سیاسی در انتخابات، به چگونگی دسته‌بندی و قطب‌بندی‌ها برای رقابت‌های انتخاباتی گفته می‌شود. در هر انتخاباتی، رقابت‌های انتخاباتی بین دو یا چند جریان، حزب، گروه، جناح یا فرد انجام می‌گیرد. در كشورهای غربی، معمولاً رقابت‌ها بین دو حزب اصلی انجام شده و قدرت بین دو حزب دست به دست می‌گردد. در كشورهایی چون امریكا، مردم و دیگر جریان‌های سیاسی چندان نقشی نداشته و همواره قدرت بین جمهوری‌خواهان و دمكرات‌ها چرخش می‌كند. در ایران چنین وضعیتی وجود ندارد و این مردم هستند كه تعیین‌كننده نهایی بوده و در هر انتخاباتی حرف آخر را می‌زنند. بر خلاف ادعای غربی‌ها، انتخابات در ایران آزاد، سالم و رقابتی بوده و بر همین اساس، هر انتخاباتی آرایش خاص خود را دارد. بنابراین نیم نگاهی به آرایش‌های انتخاباتی در دوره‌های پیشین ریاست‌جمهوری ایران، برای تبیین آرایش انتخاباتی یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در سال ۹۲ مفید خواهد بود. 

آرایش انتخاباتی در دوره‌های پیشین ریاست‌جمهوری
تاكنون ۱۰ دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران برگزار شده و در هر یك از این انتخابات‌ها معمولاً رقابت‌ها دو قطبی بوده است. در انتخابات اول رقابت بین نیروهای مذهبی و لیبرال‌ها و پس از حذف لیبرال‌ها از صحنه سیاست به دلیل رویكردهای ضد انقلابی، رقابت‌ها در درون نیروهای خانواده انقلاب و بین دو جناح موسوم به چپ و راست بود. با پدید آمدن نوعی همگرایی بین نیروهای جناح چپ و جریان‌های ملی‌گرا، لیبرال و روشنفكران غرب‌گرا در آستانه انتخابات مجلس پنجم و پس از آن، رقابت در انتخابات هفتمین دوره ریاست‌جمهوری در دوم خرداد سال ۱۳۷۶، در فضایی متفاوت از رقابت‌های پیشین بین دو جناح مذكور صورت پذیرفت و بر همین اساس، انتخابات دوم خرداد ۷۶، به یك نقطه عطف در تاریخ تحولات كشور تبدیل گردید. در سال ۷۶، صورت‌بندی‌های سیاسی در ایران تغییر كرد و جناح‌بندی‌های سیاسی درون جریان اسلامی، جای خود را به دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا داد. در انتخابات هشتم، نهم و دهم ریاست‌جمهوری در ایران، آرایش سیاسی و رقابت‌های انتخاباتی دوقطبی بود. البته در انتخابات مزبور،‌ هر یك از قطب‌ها علاوه بر كاندیدای اصلی، دارای كاندیدای فرعی نیز بوده و در انتخاباتی چون انتخابات نهمین دوره ریاست‌جمهوری، هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب نوعی رقابت درون جریانی را هم تجربه كردند. فتنه ۸۸ از یك طرف و پیدایی یك حلقه انحرافی در جریان اصولگرا، دسته‌بندی‌های سیاسی در كشور را دستخوش تغییر كرد و با پیدایی این تغییرات، آرایش سیاسی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، از حالت دوقطبی خارج شده و حداقل سه قطبی خواهد بود. 

۴جریان سیاسی فعال در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری

برای انتخابات ۹۲، چهار جریان یا بازیگر اصلی، فعالیت‌های خود را از مدت‌ها قبل شروع كرده و هر یك در تلاش هستند تا بتوانند پیروز این انتخابات گردند. این چهار جریان عبارتند از: 

۱- اصولگرایان
اصولگرایان به تمامی نیروها، گروه‌ها، احزاب و تشكل‌های سیاسی گفته می‌شود كه در دوره حضور اصلاح‌طلبان در قدرت، با تأكید بر دفاع از اصول اساسی و مبانی انقلاب و نظام اسلامی در یك جبهه انسجام پیدا كردند. اصولگرایان علاوه بر رقابت با اصلاح‌طلبان طی سال‌های اخیر، به دلیل طیف‌بندی‌های درونی، دارای نوعی رقابت درون جریانی هستند. در آخرین انتخابات،‌اصولگرایان در قالب دو جبهه متحد اصولگرایی و جبهه پایداری با هم رقابت داشتند. دسته‌بندی اصولگرایان در مجلس نهم و تشكیل دو فراكسیون رهروان ولایت و اصولگرایان نشان می‌دهد، اصولگرایان در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری نتوانند به یك ائتلاف كامل برسند و با یك كاندیدا وارد عرصه رقابت با رقبای خود گردند.
در میان اصولگرایان دو رهیافت وحدت‌گرایی و اصلح‌گرایی وجود دارد. وحدت‌گرایان بر این اعتقاد هستند كه شرط تداوم حضور اصولگرایان در حاكمیت، رسیدن تمامی طیف‌های دارای وزن اجتماعی به یك ائتلاف فراگیر و معرفی یك نفر به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری است. در نقطه مقابل، طرفداران رهیافت خلوص‌گرایی یا اصلح‌گرایی، به وحدت اصالت نداده و رقابت درون جریانی اصولگرایان را صحیح می‌دانند. با توجه به این دو رهیافت، طیف‌های اصولگرا به صورت زیر قابل دسته‌بندی هستند. 

۱-۱ ائتلاف سه‌گانه اصولگرایان
آقایان حداد عادل، ولایتی و قالیباف با تشكیل یك ائتلاف سه‌گانه، رهیافت وحدت‌گرایی در اصولگرایان را دنبال می‌كنند. رسانه‌ها از این ائتلاف تحت عنوان «ائتلاف ۱+۲» یاد می‌كنند ولی هر یك از این افراد، با تأكید بر ضرورت وحدت اصولگرایان، امكان اضافه شدن به ائتلاف را منتفی نمی‌دانند. آقای حسین مظفر رئیس ستاد ائتلاف سه‌گانه در همین راستا می‌گوید:«آغوش ائتلاف برای همكاری و تعامل همه اصولگرایان و همه كسانی كه دل در گرو نظام دارند باز است.» 

افراد این ائتلاف ضمن تأكید بر وحدت اصولگرایان، بر ضرورت كار تیمی حتی پس از انتخابات تأكید داشته و درصدد هستند تا دیگر طیف‌های اصولگرا را برای پیوستن به ائتلاف متقاعد سازند. جامعتین و شخصیت‌های برجسته آن مانند آیت‌الله مهدوی كنی و آیت‌الله یزدی، از رهیافت وحدت اصولگرایان حمایت می‌كنند. 

ائتلاف سه‌گانه با تشكیل شورای ۱۵ نفره ائتلاف، به دنبال دستیابی به ساز و كارهای مناسب جهت رسیدن به نامزد نهایی اصولگرایان می‌باشد. یكی از مهم‌ترین روش‌ها در این مسیر، نظرسنجی‌ها بوده و اعضای ائتلاف متعهد شده‌اند با یكدیگر رقابت نكرده و هر كدام در نظرسنجی‌ها امكان رأی آوری بیشتر دارد مورد حمایت دیگر اعضای ائتلاف قرار گیرد. 

۲-۱ جبهه ‌پایداری
جبهه پایداری در سال ۱۳۹۰ و در آستانه انتخابات مجلس نهم از سوی هواداران احمدی‌نژاد تشكیل گردید. ظهور یك حلقه انحرافی در دولت احمدی‌نژاد موجب گردید، برخی از اعضای سابق دولت و عده‌ای از نمایندگان هوادار دولت، با شعار حفظ گفتمان سوم تیر ۸۴، این جبهه را با حمایت‌های معنوی آیت‌الله مصباح تشكیل دهند. جبهه پایداری بر رهیافت خلوص‌گرایی و معرفی كاندیدای اصلح در انتخابات تأكید دارد. آقای دكتر باقری لنكرانی سخنگوی جبهه پایداری با بیان اینكه خط قرمز جبهه پایداری، فتنه و انحراف است، می‌گوید:«ما جریان انحرافی را یك خطر بالقوه برای انقلاب و نظام اسلامی می‌دانیم.» نشانه‌های زیادی وجود دارد مبنی بر اینكه جبهه پایداری قصد دارد بدون ورود به ائتلاف با سایر اصولگرایان، كاندیدای مورد نظر خود را معرفی نماید. آیت‌الله مصباح یزدی از چهره‌های اصلی و حامی جبهه پایداری می‌گوید:«ما مكلف به انتخاب اصلح هستیم و اگر دو نفر در زمینه‌های فكری و اخلاقی شبیه هم باشند، باید فرد اصلح را انتخاب كرد.» صادق محصولی، عضو شورای مركزی جبهه پایداری در مورد امكان ائتلاف جبهه پایداری و جبهه متحد اصولگرایان در صورت حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده می‌گوید:«از ترس كشته شدن، خودكشی نمی‌كنیم! تمامی عواملی كه می‌توانند در قطب‌بندی جریان‌های سیاسی برای انتخابات آینده مؤثر باشند، مشخص شده است. جبهه پایداری معتقد به تكلیف‌گرایی است، نه نتیجه‌گرایی.» از آقایان لنكرانی، جلیلی و فتاح به عنوان كاندیداهای احتمالی این جبهه یاد می‌گردد. برخی معتقدند در صورت رقابت جدی بین اصولگرایان و غیراصولگرایان اعم از اصلاح‌طلبان و حلقه انحرافی، ممكن است جبهه پایداری با دیگر اصولگرایان روی حداد عادل به توافق برسند. 

۳-۱ فراكسیون رهروان ولایت
در حالی كه از دكتر علی لاریجانی به عنوان یكی از كاندیداهای احتمالی انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری یاد می‌شود، خود ایشان در این خصوص با صراحت، اظهارنظری مبنی بر آمدن یا نیامدن نكرده است، اما برخی از اعضای فراكسیون رهروان ولایت، در تلاشند تا آقای لاریجانی را وارد عرصه رقابت نمایند. آقای رمضان شجاعی‌كیاسری، از اعضای فراكسیون رهروان ولایت در مجلس در همین خصوص می‌گوید:«از لاریجانی، رئیس مجلس برای حضور در انتخابات دعوت كردیم و برای حضور وی در انتخابات اصرار داریم، اما با وجود اصرارهای فراوان فراكسیون، تاكنون لاریجانی مجاب به حضور در انتخابات نشده است. ولی ممكن است بعداً اتفاقاتی بیفتد. فعلاً فراكسیون رهروان ولایت جلساتی را برگزار می‌كند و مشغول بررسی گزینه‌های مطرح برای حضور در انتخابات آتی هستیم.»
آقای علی برومند از دیگر اعضای فراكسیون رهروان ولایت می‌گوید:«لاریجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم تا حدودی متقاعد شده است. ما به ایشان پیشنهاد كاندیداتوری دادیم زیرا معتقدیم آقای لاریجانی فرد توانمندی است كه به اصول دموكراسی اعتقاد دارد و خردمندانه‌تر از دیگران می‌تواند كشور را اداره كند. تا آنجایی كه بنده می‌دانم آقای لاریجانی می‌خواهد به جمع‌بندی كلی برسد.» 

۴-۱ جبهه پیروان خط امام و رهبری
جبهه پیروان خط امام و رهبری كه در واقع بخش سنتی اصولگرایان به شمار می‌آیند از پانزده حزب و گروه تشكیل شده‌اند. این جبهه بر رهیافت وحدت اصولگرایان در انتخابات ۹۲ تأكید دارد. سیدكمال‌الدین سجادی سخنگوی این جبهه طی گفت‌وگویی در تاریخ سوم اسفند ۹۱ با خبرنگار خبرگزاری فارس می‌گوید:« جبهه پیروان در یك فرآیند طولانی از احزاب پانزده‌گانه خود خواسته بود كه اسامی مورد نظرشان برای كاندیداتوری را اعلام كنند، لذا این فرآیند طی شد و در جلسه شورای مركزی جبهه كه متشكل از دبیران كل احزاب پانزده‌گانه بود،‌براساس آرا سه نفر با اكثریت آرا انتخاب شدند. جبهه پیروان آقایان منوچهر متكی، محمدرضا باهنر و یحیی آل‌اسحاق را به عنوان كاندیداهای مطرح جبهه پیروان در انتخابات معرفی كرد.» سجادی در این گفت‌وگو بر وحدت اصولگرایان برای رسیدن به یك كاندیدای واحد تأكید می‌نماید. 

۵-۱ جبهه ایستادگی
در انتخابات مجلس نهم جبهه ایستادگی خارج از دو جبهه متحد اصولگرایی و جبهه پایداری با ارائه لیست‌های انتخاباتی وارد عرصه رقابت‌ها گردید. این جبهه در انتخابات ۹۲ قصد دارد با كاندیداتوری آقای محسن رضایی وارد عرصه رقابت‌ها گردد. آقای رضایی طی ماه‌های اخیر ورودش به عرصه رقابت‌ها را قطعی و فعالیت‌هایی را شروع نموده است. ایشان اظهار داشته از وی برای ورود به ائتلاف سه‌گانه اصولگرایان دعوت نشده، لكن اگر دعوت هم می‌شد، وارد ائتلاف نمی‌شد و به صورت مستقل می‌آید. آقای حسین كنعانی‌مقدم دبیر كل حزب سبز، از محسن رضایی به عنوان كاندیدای قطعی این حزب در انتخابات ۹۲ نامبرده و در مصاحبه با خبرگزاری فارس می‌گوید:«اعتقاد داریم انتخابات آینده از سه قطب اصولگرایان، حامیان احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان تشكیل خواهد شد. محسن رضایی به صورت مستقل وارد انتخابات می‌شود و حاضر به ائتلاف با هیچ جریانی حتی ائتلاف سه‌گانه نیست اما معتقد است بعد از انتخاب شدن باید دولت فراگیری ایجاد كند تا همه افرادی كه كارآمدی دارند در دولت حضور یابند.» آقای دانش‌جعفری به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی محسن رضایی انتخاب شده است. همچنین آقای كنعانی‌مقدم دبیر سیاسی جبهه ایستادگی، شعار «دولت فراگیر و امید» را شعار محسن رضایی در انتخابات اعلام كرد. 

۶-۱ سایرین
در میان اصولگرایان، از افراد دیگری نام‌ برده شده یا بعضاً خود اظهاراتی را مبنی بر آمدن به صحنه و رقابت‌ها داشته‌اند. آقایان سبحانی، پورمحمدی، چمران، نهاوندیان و... از این قبیل افراد هستند. 

۲- اصلاح‌طلبان
اصلاح‌طلبان كه با فتنه‌انگیزی در سال ۱۳۸۸ دچار آسیب ‌جدی شدند و به انزوا رفتند، انتخابات ۹۲ را یك فرصت طلایی برای احیای خود می‌دانند، البته نظام اسلامی اصلاح‌طلبان را معادل فتنه‌گران ندانسته و حضور افرادی از اصلاح‌طلبان به عرصه رقابت‌ها در صورت دست نداشتن در فتنه از یك طرف و داشتن مرزبندی روشن با دشمنان و فتنه‌گران را بلامانع می‌داند. طیف فتنه‌گر و افراطی اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم كرده و ورود به عرصه انتخابات را نادرست می‌دانند، لكن طیف‌های دیگر اصلاح‌طلبان بر حضور در انتخابات تأكید دارند. 

اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۲ سه هدف راهبردی كسب قدرت از طریق پیروزی، كسب مشروعیت سیاسی با ورود رسمی به عرصه رقابت‌ها و حفظ موجودیت سیاسی خود را دنبال می‌كنند. اصلاح‌طلبان برای انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری دارای سه سناریوی مشاركت فعال، مشاركت نیمه‌فعال و مشاركت غیرفعال را طراحی كرده و در راستای پیاده‌سازی هر یك از این سناریوها مجموعه‌ای از اقدامات را انجام می‌دهند. 

اصلاح‌طلبان برای كسب پیروزی در انتخابات به گزینه‌هایی چون خاتمی چشم دوخته‌اند و برای عبور از سد شورای نگهبان و به تأیید رساندن وی شعار «انتخابات آزاد» را مطرح می‌كنند. برخی از اصلاح‌طلبان با قطعی دانستن ردصلاحیت خاتمی، آقای هاشمی‌رفسنجانی را بهترین نامزد انتخاباتی برای اصلاحات دانسته و برای ورود ایشان به عرصه رقابت‌ها، زمینه‌سازی می‌كنند. افرادی چون موسوی‌خوئینی‌ها نسبت به هاشمی‌رفسنجانی، دیدگاه مثبتی مبنی بر تأمین‌كننده منافع اصلاح‌طلبان ندارند. آقای تابش از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان می‌گوید:«اصلاح‌طلبان یا با خاتمی می‌آیند یا با هاشمی!» این جمله بسیار شباهت دارد با جمله‌ای كه خاتمی در سال ۱۳۸۸ بیان داشت:«یا من می‌آیم یا موسوی!» طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان هزینه كردن روی كاندیداهای درجه ۲ و ۳ جبهه اصلاحات را مفید ارزیابی نمی‌كنند. بر همین اساس از آقایان عارف، نجفی، جهانگیری و كمالی با عنوان كاندیداهای درجه ۲ یاد می‌گردد. از برخی اظهارات می‌توان دریافت كه محقق‌داماد از جمله كسانی است كه مجمع روحانیون مبارز بیشترین نگاه را پس از خاتمی به وی دارند و امكان ورود ایشان به انتخابات قوت بیشتری پیدا كرده است. 

اصلاح‌طلبان با توجه به اختلافات و رقابت‌های درون جریانی اصولگرایان از یك طرف و مشكلات اقتصادی جامعه با توجه به تحریم‌های غرب از طرف دیگر، به رأی‌آوری حداقل برای رفتن به مرحله دوم انتخابات امیدوارند. برهمین اساس دامن زدن به اختلافات اصولگرایان، سیاه‌نمایی و بحران‌نمایی از وضعیت كشور، القای یأس و ناامیدی نسبت به آینده، ناكارآمد نشان دادن اصولگرایان به ویژه با توجه به مواضع و رفتارهای حلقه انحرافی در دولت، القای آزاد نبودن و رقابتی نبودن انتخابات از جمله اقدامات محوری آنان برای زمینه‌سازی جهت كسب پیروزی در انتخابات می‌باشد. 

۳- حلقه انحرافی
آقای احمدی‌نژاد كه محصول دوره اصولگرایی بود و در سال ۱۳۸۴ به عنوان یك چهره اصولگرا مردم به وی رأی دادند، با ظهور یك حلقه انحرافی در دولتش، از اصولگرایان فاصله گرفت. حلقه انحراف قصد دارد با عبور از اصولگرایان و معرفی یك نامزد مورد حمایت احمدی‌نژاد برای انتخابات ۹۲، بقای خود در قدرت را به هر شكل ممكن تداوم بخشد. حلقه انحراف در طی سال‌های اخیر از یك طرف تلاش كرده یك صف‌بندی با تمامی جریان‌ها و به ویژه طیف‌های مختلف اصولگرا پیدا كند و از طرف دیگر با اتخاذ سیاست‌های لیبرالیستی به ویژه در حوزه فرهنگ، از نیروهای غیراصولگرا یارگیری نماید. مشایی و احمدی‌نژاد نیروهای كانونی این حلقه به شمار می‌آیند و افرادی چون بقایی، ملك‌زاده و رحیمی از نزدیكان آن دو محسوب می‌گردند. 

از مشایی به عنوان كاندیدای مطلوب حلقه انحراف برای انتخابات یاد می‌گردد و با توجه به ردصلاحیت احتمالی وی از سوی شورای نگهبان، احمدی‌نژاد نیز برای تحت فشار قرار دادن شورای نگهبان از شعار «انتخابات آزاد» در چند سخنرانی و مصاحبه استفاده كرده است. این حلقه شعار «زنده باد بهار» را برای خود انتخاب نموده و برای جا انداختن این شعار تلاش می‌كند. در اواخر آذرماه بود كه سایت خبر‌آنلاین نوشت:«برخی حامیان رحیم‌مشایی به وی پیشنهاد كرده‌اند در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده با شعار «زنده باد بهار» شركت كنند. آنان بهار را تمثیل ظهور امام عصر (عج) معرفی كرده‌اند، همچنین حامیان مشایی اقدام به راه‌اندازی سایت‌ها و وبلاگ‌هایی برای تبلیغ وی كرده‌اند و در این وبلاگ‌ها با شعار «پیش به سوی فتح خیبر»، از مشایی به عنوان «مظلوم‌تر از بهشتی، خدوم‌تر از رجایی» نام برده‌اند. 

روزنامه ایران طی چندین ماه گذشته با یك رویكرد كاملاً تبلیغاتی، به دنبال جا انداختن حلقه انحراف به عنوان ناب‌ترین جریان انقلاب اسلامی و مدافع اصلی حقوق مردم می‌باشد. این روزنامه به طرق مختلف، تلاش می‌كند تا تمامی رقبا و مخالفان احمدی‌نژاد را در یك صف و مخالف حقوق اساسی مردم و ارزش‌های انقلاب اسلامی قرار دهد، به عنوان مثال روزنامه ایران در آذرماه طی مقاله‌ای به تحلیل مختصات جبهه مخالفان آقای احمدی‌نژاد پرداخته و آقای هاشمی‌رفسنجانی را فرمانده این جبهه و اصولگرایان، راست سنتی، اصلاح‌طلبان، كنار گذاشته‌ها از دولت، استكبار جهانی و صهیونیسم را از اعضای جبهه مخالفان رئیس‌جمهور معرفی كرده و مدعی شده است كه واژگان جریان انحرافی، انفعال در سیاست خارجی و سوءمدیریت در حوزه اقتصادی، جملگی فصل مشتركی هستند كه مدعیان اصولگرایان و هاشمی‌رفسنجانی را در جبهه‌ای واحد به نام جبهه مخالفان احمدی‌نژاد به هم می‌رسانند. 

همین روزنامه گفت‌وگویی با عبدالرضا داوری، نیروهای اصلاح‌طلب، اصولگرا، حزب مؤتلفه اسلامی، حلقه شهرداری، حلقه جبهه پیروان رهبری و جامعه اسلامی مهندسین اسلامی را جزو جریانی جدید به نام «جریان بازارگرا» نامیده و آنها به عنوان كسانی معرفی می‌شوند كه نبض بازار را در اختیار دارند و اقتصاد را به عنوان یك ساختار مستقل می‌دانند. یاران احمدی‌نژاد تلاش می‌كنند از وی و حلقه پیرامونش به عنوان یك جریان سوم یاد كنند كه می‌تواند از ظرفیت‌های انقلاب به نفع مردم استفاده كند. براین اساس، حلقه انحراف از طریق شبكه‌های رسانه‌ای خود، به دنبال دو قطبی‌سازی جامعه به دو قطب «خدمت» و «قدرت» است. 

در این دو قطبی‌سازی، احمدی‌نژاد «نماد خدمت» ،«ستیز با فساد»و «عدالت گستری» معرفی می‌شود و تمامی مخالفان و رقبای احمدی‌نژاد «تشنگان قدرت» معرفی می‌شوند. با این تقسیم‌بندی، حلقه انحراف به دنبال آن است كه تمامی رقبا را كسانی معرفی كند كه «حقوق اساسی» مردم را برنمی‌تابند و این تنها احمدی‌نژاد و یارانش به ویژه مشایی هستند كه دنبال دفاع از حقوق اساسی مردم می‌باشند. احمدی‌نژاد و حلقه انحراف قصد دارند تحت عنوان «افشاگری» تمامی رقبا و مخالفان خود را به «فساد» و معترض به «حقوق اساسی مردم» متهم سازند. آنچه در مجلس شورای اسلامی و در جلسه استیضاح وزیر كار رخ نمود، نقطه آغازی برای پیاده‌سازی این سناریو بود. 

احمدی‌نژاد در این جلسه استیضاح، نه به دنبال دفاع از وزیر در برابر استیضاح‌كنندگان، بلكه به دنبال استفاده از این فرصت، برای متهم ساختن رقبا به فساد بود، این سبك رفتار به شدت رهبر معظم انقلاب اسلامی را ناراحت كرد و ایشان در این خصوص و در جمع مردم آذربایجان شرقی در تاریخ ۲۸/۱۱/۹۱، فرمودند: «... خب، رئیس یك قوه به استناد یك اتهام اثبات نشده و مطرح نشده‌ای در دادگاه، دو قوه دیگر را متهم كرد؛ این كار بدی بود، این كار نامناسبی بود، اینجور كارها، هم خلاف شرع است، هم خلاف قانون است، هم خلاف اخلاق است، هم تضییع‌كننده حقوق اساسی مردم است. یكی از حقوق اساسی مهم مردم این است كه در آرامش روانی زندگی كنند؛ در كشور امنیت اخلاقی برقرار باشد. اگر فردی متهم به فساد است، نمی‌شود به خاطر او انسان دیگری را متهم كند، حتی اگر ثابت هم می‌شد؛ چه برسد به اینكه ثابت نشده است. دادگاهی نرفته، محاكمه‌ای نشده، به استناد متهم كردن یك نفر، انسان بیاید دیگران را، مجلس را، قوه قضائیه را متهم كند، این كار درست نیست. این كار غلط است. بنده فعلاً نصیحت می‌كنم.» 

در این سخنان رهبر انقلاب اسلامی، نفس این نوع حركت‌ها را محكوم كردند. حركتی كه گویا سناریوی انحراف است برای اینكه همه را با همین روش به فساد متهم سازد. متأسفانه این روش سال‌های اخیر احمدی‌نژاد و حلقه انحراف بوده است. مبارزه با فساد الزاماتی دارد و از الزامات آن رعایت ضوابط شرعی، چارچوب‌های قانونی و اخلاق اسلامی است. در این سال‌ها رئیس قوه مجریه، به جای پیگیری مسائل مرتبط با فساد اقتصادی و مبارزه با آن از طریق دستگاه قضایی، این مسائل را به فضای افكار عمومی و رسانه‌ها كشانده و این خود نشان‌دهنده آن است كه گویا هدف اصلی بهره‌برداری سیاسی است. آنچه این گمانه را تقویت می‌كند، ممانعت احمدی‌نژاد از پیگیری پرونده‌هایی از اطرافیانش می‌باشد كه به فساد مالی متهم هستند. 

حلقه انحراف بر این تصور است كه با رویكرد اینگونه‌ای مبنی بر نشان دادن عزم و اراده برای مبارزه با فساد می‌تواند آرای توده‌های محروم و مستضعف و اقشار متوسط به پایین جامعه و با رویكردهای لیبرالیستی در عرصه فرهنگی می‌تواند آرای اقشار متوسط به بالا را به دست آورده و پیروز انتخابات گردد. برخی از مواضع احمدی‌نژاد در دولت دهم، موجب شده بیگانگان به حلقه انحراف در این دولت دل ببندند. 

۴- حامیان هاشمی
حامیان هاشمی رفسنجانی برای این انتخابات پیش رو فعال شده و ایشان را به عنوان نجات‌بخش كشور معرفی می‌كنند. هاشمی با طرح دولت وحدت ملی، تلاش دارد با مهندسی صحنه انتخابات به اهداف راهبردی مورد نظر دست یابد. هاشمی و اطرافیانش از طریق سیاه‌نمایی و بحرانی نشان دادن وضعیت كشور، درصدد هستند تا تنها راه نجات كشور را در ورود مرد بحران‌ها به عرصه انتخابات خلاصه كنند. آقای هاشمی در سال ۱۳۸۸ با طرح برخی مطالب در خصوص صیانت از آرای مردم، به زمینه‌سازی ذهنی برای القای شبهه تقلب در انتخابات كمك كرد و در ماه‌های اخیر، ایشان با تكرار شعار ضرورت برگزاری «انتخابات آزاد» بسیاری از توجهات از داخل و خارج را به سمت خود جلب كرده است. در ماه‌های اخیر احتمال ورود شخص هاشمی رفسنجانی به عرصه رقابت‌ها قوت پیدا كرده و ادبیات ایشان برای ورود یا عدم ورود به این عرصه، شباهت كامل با ادبیات وی در سال ۱۳۸۴ دارد. 

بر همین اساس، اصلاح‌طلبان ناامید از آمدن خاتمی، هاشمی را گزینه مناسبی برای خود ارزیابی می‌كنند. آقای الیاس حضرتی از چهره‌های فعال اصلاح‌طلب در مطلبی كه هفته‌نامه آسمان آن را انتشار داده با اشاره به معنی‌دار بودن كاندیداتوری هاشمی در انتخابات آینده می‌گوید: «برای بقای نظام جمهوری اسلامی و تكامل و قوت آن، باید سراغ استراتژی اول رفت و این كار با حضور یك نفر از بین آقایان خاتمی و هاشمی قابل پیگیری است.» 

البته آقای هاشمی در گفت‌وگویی با سایت خبر آنلاین تصریح كرده كه قصد كاندیداتوری ندارد و از میان كاندیداها اگر كسی را بپسندد، مورد حمایت قرار می‌دهد. برهمین اساس برخی گمانه‌ها از آن حكایت دارد كه یكی از افراد مورد نظر آقای هاشمی، می‌تواند شیخ حسن روحانی باشد. آقای روحانی مدتی است كه فعالیت‌های انتخاباتی خود را شروع كرده است. اما از آنجا كه در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، بعید است آقای هاشمی و یا كاندیدای مورد نظرش با اصلاح‌طلبان رقابت كند و آنها به دنبال نوعی هم‌افزایی هستند، آقای روحانی مورد رضایت ‌بخشی از اصلاح‌طلبان نیست و آنان تلاش خواهند كرد كه آقای هاشمی در صورتی كه خودش به این عرصه ورود پیدا نكرد، نظر وی را به سمت گزینه مورد نظرشان جلب كنند. 

آرایش سیاسی در انتخابات شوراها
همزمانی انتخابات شوراهای اسلامی دوره چهارم با انتخابات ریاست‌جمهوری، سبب شده تا مسائل این انتخابات تحت‌الشعاع ریاست‌جمهوری قرار گیرد. آرایش سیاسی در انتخابات شوراها تفاوت چندانی با آرایش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری ندارد. البته این آرایش‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی برای شوراها، در كلانشهرها و شهرهای بزرگ كاربرد داشته و در بسیاری از شهرها و شهرستان‌ها، انتخابات شوراها تحت تأثیر مسائل محلی بوده و كمتر تحت تأثیر رقابت‌های سیاسی جریان‌های ملی قرار می‌گیرد. اصلاح‌طلبان به انتخابات شوراها در كلانشهرهایی چون تهران چشم دوخته و امیدوارند به بركت اختلافات میان اصولگرایان به بهشت دست یابند و آن را مقدمه‌ای كنند برای اینكه در دوره‌های بعد به پاستور برسند. 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری كه همزمان با انتخابات شوراهای اسلامی دوره چهارم در ۲۴ خرداد سال ۱۳۹۲ برگزار می‌گردد؛ به دلایل گوناگون از اهمیت بالایی برخوردار است. آرایش سیاسی در این انتخابات از انتخابات پیشین متفاوت بوده و رقابت‌های دو قطبی پیشین به یك رقابت سه قطبی تبدیل خواهد شد. اصولگرایان در حالی كه با دو قطب اصلاح‌طلبان و حامیان احمدی‌نژاد باید رقابت كنند، به احتمال بسیار قوی یك رقابت درون جریانی را دنبال می‌كنند. حامیان آقای هاشمی در این انتخابات فعال شده و به نظر می‌رسد آنان با اصلاح‌طلبان به یك كاندیدای واحد برسند. 

در صورت ورود آقای هاشمی رفسنجانی به عرصه رقابت‌ها به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری، آرایش سیاسی انتخابات به ویژه در جبهه اصولگرایان دچار تغییرات شده و احتمالاً بخشی از نیروهای اصولگرا نیز از وی حمایت كنند. امید اصلی اصلاح‌طلبان و حلقه انحرافی برای نتیجه گرفتن در انتخابات، اختلافات و رقابت‌های درون جریانی اصولگرایان است. آنان امید دارند با تكثر كاندیداهای اصولگرایان، انتخابات به مرحله دوم كشیده شده و هیچ یك از اصولگرایان به مرحله دوم راه پیدا نكنند. بدیهی است كه در چنین شرایطی، شرط پیروزی اصولگرایان وحدت و ائتلاف فراگیر با رسیدن به یك كاندیدای واحد است. 

در انتخابات ۹۲ استكبار جهانی و جریان ضد انقلاب و فتنه‌گران، درصددند تا اهداف راهبردی نظام اسلامی تحقق پیدا نكند. مشاركت گسترده مردم در انتخابات، فضای آرام و باثبات و نتیجه مطلوب از اهداف راهبردی نظام در این انتخابات است. دشمنان به دنبال بحران‌آفرینی و كاهش مشاركت برای مشروعیت‌زدایی از نظام اسلامی هستند. به طور قطع مردم بصیر و هوشمند ایران اسلامی در انتخابات ۹۲ بار دیگر حماسه‌آفرین خواهند بود. راهپیمایی پرشكوه ۲۲ بهمن سال ۹۱ نشان داد راهبرد تحریم دشمنان نتیجه عكس داده و این مهم در انتخابات ۹۲ نمایان‌تر خواهد شد.(انشاءالله)ادامه مطلب...