» پانزده حدیث تکان دهنده در باب سپردن ریاست به غیر اهلش ( 1392/12/4 )
» سردار نقدی: مشاوری که توهین می کند، خبیث و "تقی زاده" دوران است ( 1392/10/12 )
» امام جمعه گرمی: حماسه نهم دی را امام حسین ع خلق کرد ( 1392/10/6 )
» فتنه گران با دشمن همصدا شدند هر‌گز فراموش نمی‌كنیم ( 1392/10/6 )
» گناه بزرگ فتنه‌گران ( 1392/10/5 )
» «۹ دی؛ روز شكست فتنه از مردم» ( 1392/10/5 )
» خواصی که عاقبت بخیر نشدند ( 1392/10/4 )
» نقض حقوق شهروندی نظامیان با چماق حقوقی ( 1392/10/4 )
» بیانات در دیدار اعضاى ستاد مركزى هیئت رزمندگان اسلام‌ ( 1392/09/29 )
» تحلیلی بر محیط انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان ( 1392/07/29 )
» نرمش قهرمانانه ( 1392/07/2 )
» دفاع مقدس ( 1392/06/31 )
» کلید بود یا سوئیچ بولدوزر‌؟ / حسین شریعتمداری ( 1392/06/12 )
» آغاز فعالیت چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخاب هیات رئیسه شورای اسلامی شهر گرمی ( 1392/06/12 )
» مواضع شگفت‌آور هاشمی/ مخالفت آشکارا با آرمان‌های امام ( 1392/06/3 )
» ما را بدبخت کردید حالا می‌گویید تقلب دروغ بود؟! ( 1392/05/28 )
» ماجرای خواندنی فرار 3 ایرانی از اسارت عراقی ها ( 1392/05/28 )
» نجفی در انتخابات 88 نظام را متهم به تجاوز کرد ( 1392/05/21 )
» عید سعید فطر مبارک باد ( 1392/05/17 )
» این گزینه‌ها مصداق اعتدال نیستند ( 1392/05/15 )
» خبرنگاران نقادانی هستند كه به اصلاح جامعه می اندیشند ( 1392/05/15 )
» وزیر دولت اعتدال : مقلد آقای منتظری هستم و این را مایه افتخار خود می‌دانم ( 1392/05/15 )
» روز قدس و توطئه‌های جدید در جهان اسلام ( 1392/05/9 )
» کیهان نوشت : مگر آن 25 میلیون رأی حق‌الناس نبود؟! ( 1392/05/9 )
» انتشار اسامی 23 عضو کابینه یازدهم ( 1392/05/7 )
» آشنائی با جریان پان ترکیسم 1 ( 1392/05/1 )
» نگرانی اصلاح‌طلبان از بازگشت عارف! ( 1392/04/30 )
» حمله علی مطهری به وزارت اطلاعات ( 1392/04/23 )
» حجت الاسلام علی امیدوار به عنوان امام جمعه بخش انگوت معرفی شد ( 1392/04/20 )
» هشدارهایی که امام خامنه ای پیشتر به انقلابیون منطقه دادند ( 1392/04/19 )

ما را بدبخت کردید حالا می‌گویید تقلب دروغ بود؟!کیهان نوشت: رئیس‌جمهور در آخرین دفاع خود از وزرای پیشنهادی - که از جمله در رای آوردن کسانی چون آخوندی وزیر پیشنهادی راه و مسکن موثر بود- گفت افتخار می‌کند که آخوندی در دیدار با رهبری اعلام کرده که تقلب نشده است. روحانی گفت: «من از ایشان (آخوندی) تشکر می‌کنم که این شهامت را داشت که در آن سال‌های حساس در حضور رهبری بگوید که نه تنها تقلب نشده بلکه در انتخابات ایران امکان تقلب وجود ندارد.»
رسانه‌های فتنه‌گر و مخالفان جمهوری اسلامی در تحلیل‌های خود تاکید می‌کنند که سخنان روحانی از جمله در تخطئه اردوکشی خیابانی، عینا تکرار سخنان رهبری نظام است.
مجتبی واحدی مشاور متواری و آواره کروبی با اشاره به سخنان روحانی و برخی وزیران پیشنهادی در مجلس، در سایت گویانیوز نوشت: برخی از وزرا برای اثبات ارادت خود به نظام و رهبری، جنبش سبز را فتنه نامیدند هر چند که افشاگری‌ها کار خود را کرد و کسانی چون نجفی و میلی منفرد نتوانستند رای بیاورند. اظهار میلی منفرد تحت‌الشعاع فیلمی قرار گرفت که در مجلس پخش شد و ثابت می‌کرد او در میان مخالفان حضور داشته است. پیام ۲۴ مرداد این است که به صرف همزبانی با نظام و فتنه‌خواندن آن حوادث نمی‌توان زخم را التیام بخشید. این پیام در رای عدم اعتماد به نجفی متجلی گردید.
وی می‌افزاید: اکنون پیام‌های ۲۴ مرداد مشخص شده تا ثابت شود از نظر حاکمیت و برخی منتقدان آن، انتخابات ۲۴ خرداد تنها فرصتی برای رفع خطر از نظام جمهوری اسلامی بوده نه زمانی برای به بازی گرفته شدن واقعی اصلاح‌طلبان.
اردشیر امیرارجمند مشاور فراری موسوی نیز که در پاریس پناهندگی گرفته در مصاحبه با بی‌بی‌سی از اظهارات روحانی و برخی وزرا در این زمینه ابراز تاسف کرد و گفت امیدوارم در آینده با صلابت بیشتری صحبت شود و فدا کردن سبزها پای مصلحت‌اندیشی قابل قبول نیست.
در همین حال سایت ندای سبز از قول یکی از عناصر بازداشتی و آزاد شده نوشت، چند روزی بود می‌خواستم مطلب کوتاهی بنویسم اما چون این روزها سوزن به خودمان زدن ظاهرا حرام شده و مستوجب کیفر! صبر کردم تا لااقل این غائله رای اعتماد بگذرد.
نویسنده می‌افزاید: ۴ سال پیش به فراخور مسئولیتم در خیلی صحنه‌ها حضور داشتم از جلسات و رویدادهای قبل انتخابات ۸۸ گرفته تا کمیته صیانت از آرا در روز انتخابات و آن شب کذایی و رویدادهای هفته نخست بعد از انتخابات... بعد از آزادیم هم پای صحبت همگان نشستم و چه مستقیم و چه با یک واسطه بر همه آن اتفاقات و مواضع واقفم. حالا امروز که می‌بینم آقایان ربیعی و آخوندی و بعضا زنگنه در فضایی که موسوی در حصر است و امثال بهشتی و بهزادیان‌نژاد و فاتح سکوت گزیده‌اند در باب مواضعشان در آن شب کنفرانس خبری در دفتر باقریان و جلسه رهبری نقل‌هایی کرده‌اند و قسم‌هایی خورده‌اند، با خود می‌گویم که ای کاش و ای کاش اینها همان روزها حقیقتا همین حرف‌ها را زده‌ بودند که اگر زده بودند امروز نه موسوی در حصر بود و نه این همه هزینه را متحمل شده بودیم (بگذریم که کسانی هم بودند که از همان شب نخست با خیابان آمدن و موضع‌گیری‌های تند مخالف بودند و همان روزها و حالا هم به دلیل سکوتشان به هزاران ناکرده متهم‌اند)
ندای سبز آزاد نوشت: روی صحبتم بر سر صحت و عدم صحت مواضع این بزرگواران در آن روزها که موسوی براساس اعتماد به آن‌ها پای ابطال انتخابات ایستاد نیست، روی صحبتم با تناقض و خلاف‌گویی‌هاست.
ادامه مطلب...

ماجرای خواندنی فرار 3 ایرانی از اسارت عراقی هاسیدرضا موسوی در گفت و گو با خبرنگار فارس در كرمانشاه اظهار داشت: 6 ماه و 10 روز اسیر بودم و عراقی ها اسرای ایرانی را به نیروهای نظامی خود نشان می دادند.
موسوی ادامه داد: در مدت اسارت عراقی ها ما را بسیار شكنجه دادند و سختی های زیادی كشیدیم و چند بار قصد داشتیم فرار كنیم كه هر بار به مشكلی برخورد می كردیم.
وی با اشاره به وضعیت بهداشتی نامناسب در دوران اسارت، عنوان كرد: محل اسارت ما یك پادگان نظامی بود و در قسمت جنوبی اتاق یك پنجره وجود داشت كه ارتفاع زیادی نداشت و همین موضوع موجب شد نقشه ای برای فرار طراحی كنیم.
این آزاده خاطرنشان كرد: 30 روز تلاش كردیم تا بین نرده های پنجره فاصله ایجاد كنیم و با دقت خاصی این كار را انجام دادیم تا اینكه عراقی ها پس از اعتصاب غذای اسرای ایرانی، پنجره را با پارچه ضخیم بستند و همین موضوع دید عراقی ها را كم می كرد.
موسوی گفت: چند سوراخ ریز در این پارچه ایجاد كردیم و حوزه دید ما وضعیت مناسبی پیدا كرد و از 12 نفری كه در آن اتاق بودیم، 10 نفر برای فرار اعلام آمادگی كردند و دو نفر دیگر به دلیل وجود تركش هایی در بدنشان قادر به همراهی ما نبودند.
وی تصریح كرد: هنگام فرار فقط سه نفر از ما حاضر به فرار شدیم. ساعت حدود سه بامداد بود كه اقدام به فرار كردیم و برنامه ما این بود كه نفر اول از پنجره بیرون رود و نفر بعد تا رسیدن او به زیر یك ماشین ثابت مخابراتی كه چند متر با پنجره فاصله داشت، صبر كند و سپس نفر سوم هم همین كار را انجام دهد.
موسوی با اشاره به اینكه در زمان هواخوری، نقاط مناسب برای استتار را شناسایی كرده بودیم، گفت: در آخرین نقطه پادگان هر سه نفر به هم رسیدیم و از روی دیوار به داخل ساختمان مجاور پریدیم كه در این هنگام، عراقی ها به سر و صداها شك كردند و با چراغ قوه اطراف را دید می زدند كه ما خودمان را از دید آن ها پنهان كردیم.
این آزاده افزود: پس از استرس بسیار زیاد از آن محل خارج شدیم و مسیر خود را از طریق خیابان ادامه دادیم و شروع به دویدن كردیم.
وی ادامه داد: در مسیری كه می دویدیم به یك كیوسك نگهبانی رسیدیم كه ناگهان فهمیدیم نگهبان قصد بیرون آمدن دارد. نگهبان هنگام بیرون آمدن با چراغ داخل كیوسك برخورد كرد و آتش كیوسك را در بر گرفت و در این فرصت ما به سرعت دور شدیم.
موسوی عنوان كرد: بعدها كه سایر اسرا آزاد شدند فهمیدیم عراقی ها ساعت 9 صبح افراد را به صورت گروه های سه نفری برای رفتن به دستشویی بیرون برده و متوجه كم شدن سه نفر شده بودند.
وی با اشاره به شكنجه اسرا توسط عراقی ها برای گرفتن اطلاعات فراری ها اعلام كرد: با فرار ما سه نفر، بال گردهای عراقی از بالا اعلامیه هایی پایین می ریختند كه فرار ما را اعلام می كرد و در این اعلامیه ها عكس ما با تعیین جایزه یك هزار دینار برای دست گیری ما وجود داشت.
موسوی تصریح كرد: رادیو عراق از فرار سه جاسوس ایرانی خبر داده بود و ما چند شبانه روز پیاده راه رفتیم تا اینكه یكدیگر را گم كردیم.
وی ابراز داشت: هفت شبانه روز طول كشید تا من به مرز ایران رسیدم و نفر دیگر 11 شبانه روز و نفر سوم 18 شبانه روز را سپری كرده تا به مرز ایران رسیده بودند و هر كدام ماجراهایی را تجربه كردیم.
موسوی گفت: وقتی به مرز ایران رسیدم توسط ضدانقلاب دوباره اسیر شدم و شكنجه های زیادی به من دادند، اما ماجرا را برای آن ها عنوان نكردم و گفتم مشكلات خانوادگی در ایران داشته ام و برای رهایی از آن ها به عراق فرار كردم، اما در عراق هم نتوانستم بمانم و الان تصمیم گرفته ام به ایران بازگردم.
وی با بیان اتفاقات رخ داده در زمان اسارت در دست ضدانقلاب، ادامه داد: افراد ضدانقلاب بالاخره حرفم را باور كردند و راهی ایران شدم و هیچ پولی نداشتم.
موسوی عنوان كرد: با سختی های زیاد به شهرم رسیدم و یك هفته در خانه ما شادی و پای كوبی برقرار شد، سپس اطلاعات مناسب و مطلوبی در اختیار نیروهای خودی گذاشتم.
ادامه مطلب...

نجفی در انتخابات 88 نظام را متهم به تجاوز کردبه گزارش مشرق، علیرضا زاکانی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن علنی نوبت عصر امروز یکی از دلایل مخالفت خود را با نجفی، شخصیت سیاسی او خواند و گفت: شخصیت سیاسی آقای نجفی شخصیتی معتدل برای اداره جایی به نام آموزش و پرورش نیست.
وی افزود: اگر ما بحث فتنه را مطرح می‌کنیم، چون فتنه یک ملاک و شاخص است به طوری که اگر در زمان انقلاب، کسی انقلابی نبود، به او انگشت اتهام می‌زدند، یا در دوران جنگ کسی که به رغم توانایی، خانه‌نشینی کرد، او مورد انتقاد قرار می‌گرفت؛ همین موضوع در مورد اتفاقات سال 78 نیز صادق است، صادق است که آقای روحانی در 23 تیر آن سال آن سخنرانی را مطرح کردند، آن روز روز امتحان بود و ما به ایشان افتخار می‌کنیم.
سخنگوی فراکسیون صاولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: اگر راجع به فتنه صحبت می‌کنیم، چون اصل فتنه را براندازی و طرح نظام سلطه و طرح اسرائیلی – آمریکایی می‌دانیم که عده‌ای در داخل تصدی آن را دانسته و یا ندانسته به عهده گرفته‌اند.

ادامه مطلب...

عید سعید فطر مبارک بادعید فطر روز پاداش گرفتن و رویت رحمت الهی بعد از ماه رمضان است. (مقام معظم رهبری)
استشمام عطر خوش عید فطر از پنجره ملکوتی رمضان، گوارای وجودتان.

ادامه مطلب...

این گزینه‌ها مصداق اعتدال نیستندآخوندی، میلی‌منفرد، نجفی ، ربیعی و زنگنه از وجوه سیاسی و ابهام در سوابق مورد اعتراض صاحبنظران قرار گرفتند
این گزینه‌ها مصداق اعتدال نیستند 
معرفی رسمی لیست 18 نفره روحانی به مجلس درعصر روز یك شنبه از یك سو به گمانه‌زنی‌های گسترده و مستمر بسیاری از رسانه‌های جمعی و حواشی‌های ناشی از آن كه بار روانی زیادی را به رئیس دولت یازدهم تحمیل می‌كرد، پایان داد و از سوی دیگر نگرانی‌های تازه‌ای را در بین بدنه اجتماع و دلسوزان انقلاب به‌وجود آورد.

این نگرانی‌ها چندهفته‌ای می‌شود كه ذهن بخش قابل‌توجهی از مردم و وفاداران به نظام را به خود مشغول كرده و با خواندن نام برخی از وزرای پیشنهادی توسط هیئت رئیسه مجلس در روز تحلیف، رنگ واقعیت به خود گرفت و منجر به آن شد كه حتی اصولگرایان كه اصلا بنای ناسازگاری با دولت جدید را نداشته و دائم به رویكرد حمایتی از دولت یازدهم تأكید دارند، با برخی از گزینه‌های معرفی شده توسط روحانی اعلام مخالفت كنند آن هم به شكلی عقلانی و مستدل.


ادامه مطلب...

خبرنگاران نقادانی هستند كه به اصلاح جامعه می اندیشندرئیس سازمان بسیج هنرمندان استان گفت:خبرنگاران و روزنامه نگاران، نقادان اجتماعی هستند كه اصلاح جامعه رسالت بزرگ آنها است.
سرهنگ عظیم دشتی در گفتگو با خبرنگار ایرنا در گرمی افزود:انتقاد سازنده خبرنگاران، انگیزه رفع نواقص را در مدیران می آفریند.
وی اصحاب خبر و مطبوعات را دوستان صادق و بارك بین مدیران دانست و ضرورت تجلیل از خبرنگاران را در آستانه 17 مرداد ماه روز خبرنگار خاطرنشان شد.
وی با اشاره به تكلیف بزرگ خبرنگاران در عصر ارتباطات و هجمه رسانه‌ای غرب ادامه داد: ‌بی شك این قشر فرهیخته انتظار دارد از جانب مسئولان و مدیران، مورد كم توجهی قرار نگیرد.
وی بصیرت، دینداری و تقوا را در كنار مهارت های حرفه ای لازمه كارخبرنگاری دانست و اظهار داشت: نادیده گرفتن نقش خبرنگاران در بررسی و رفع نواقص و كاستی ها غفلت بزرگ جامعه ما است.
این مسئول معیشت و تامین نیازهای زندگی را از دغدغه های خبرنگاران برشمرد و اضافه كرد: باید به مشكلات اصحاب خبر و رسانه كه در انعكاس آلام و آمال جامعه بی طرف هستند توجه بیشتری شود.
عظیم دشتی از برگزاری آئین تجلیل از چند خبرنگار فعال استان با حضور نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی  در روز چهارشنبه در اردبیل خبر داد و گفت:انتظار میرود دستگاه های اداری با برپایی آئین های تجلیل و تقدیر، قدردان زحمات خبرنگاران باشند.


ادامه مطلب...

وزیر دولت اعتدال : مقلد آقای منتظری هستم و این را مایه افتخار خود می‌دانم گفته می‌شود یکی از وزرای پیشنهادی دکتر روحانی برای تصدی یک وزارت‌خانه با وجود داشتن سابقه وزارت در دولت‌های قبلی، خاطره خوشی از خود در میان کارمندان آن دستگاه مهم دولتی به‌جای نگذاشته است. رئیس دفتر سابق این فرد گفته است که وی به‌صراحت اعلام کرده که مقلد آقای منتظری است و این را مایه افتخار خود می‌داند! همچنین همکاران او در وزارت‌خانه متبوعش می‌گویند که او جز سیاسی‌کاری، کار مهم دیگری انجام نداده و در صورت گرفتن رأی‌اعتماد از مجلس، بعید است راه دیگری جز راه قبلی را در پیش بگیرد!
ادامه مطلب...

روز قدس و توطئه‌های جدید در جهان اسلامبیش از 34 سال است كه از اعلام آخرین جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز قدس می‌گذرد. در این 34 سال در كنار رشد و اعتلای نظام اسلامی، جهان اسلام و به ویژه مقاومت فلسطین با تحولات عظیمی مواجه شده‌اند كه مروری كوتاه بر آن اهمیت انتخاب این روز را بیش از پیش آشكار می‌كند.

امام راحل عظیم‌الشأن در پیام و سخنان در این زمینه در سال 58، اهمیت انتخاب آخرین جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز قدس را تنها برای اعلام همبستگی با مردم فلسطین نمی‌دانست، بلكه متأثر از راهبرد نظام سلطه در ایجاد رژیم جعلی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی، و اهدافی كه در پی آن برای ایجاد انشقاق در جهان اسلام طراحی شده بود، این روز را روز «اسلام» و روزی كه باید اسلام را احیاء و قوانین اسلام را در جهان اسلام اجرا كرد، می‌دانست. امام فرمود كه روز قدس روزی است كه باید به همه ابرقدرت‌ها هشدار بدهیم كه اسلام دیگر تحت سیطره شما و به واسطه عمال خبیث شما واقع نخواهد شد، چرا كه روز قدس روز حیات اسلام است.

اكنون و با گذشت بیش از سه دهه از آن روز، رژیم صهیونیستی به رغم كمك‌های نظامی و سیاسی قدرت‌های غربی و به ویژه امریكا، شكست‌های سنگینی را از مقاومت لبنان و فلسطین متحمل شده و در انتفاضه اول و دوم و جنگ‌های 33 روزه و 22 روزه و هشت روزه گام به گام در مقابل مقاومت عقب نشسته و با كنار گذاشتن استراتژی از نیل تا فرات آرزوی پذیرش جهانی خود، حتی در سرزمین‌های 1948 را دارد. جهان اسلام نیز در این سال‌ها با تحولی عمیق مواجه شده كه رشد حركت‌های بیداری اسلامی در منطقه، شكست امریكا در عراق و افغانستان و در آینده در سوریه و ... نشان‌دهنده این است كه نظم طراحی شده غرب برای خاورمیانه و جهان اسلام به شكست رسیده و جهان اسلام در حال یافتن هویت واقعی و سهم خود در اداره جهان است.

اما ناتوانی نظام سلطه و رژیم‌صهیونیستی در مقابله مستقیم با جهان اسلام و مهار حركت بیداری اسلامی آنها را به سمت روش‌های تفرقه‌افكنانه در جهان اسلامی سوق داده كه متأسفانه در این عرصه ارتجاع عرب و افراطیون سلفی به عنوان سرپل‌های آنها عمل می‌كنند و همین امر سبب شده است كه روز قدس امسال اهمیتی مضاعف برای مقابله با این راهبردهای دشمنان پیدا كند.

1- دو قطبی سازی جهان اسلام و جنگ شیعه و سنی

اقدامات تروریستی سلفیون علیه شیعیان در كشورهای عراق، پاكستان، سوریه، مصر و ... تردیدی باقی نگذاشته كه افراطیون سلفی نقش اول را به عنوان عوامل صهیونیست‌ها در تشدید اختلافات در جهان اسلام ایفا می‌كنند. در اردیبهشت ماه گذشته روزنامه السفیر با انتشار مصوبات سیزدهمین كنفرانس هرتزلیا كه معمولاً به مسائل استراتژیك اسرائیل می‌پردازد، پرده از این توطئه جدید صهیونیست‌ها برداشت. براساس مصوبات این كنفرانس كه در اسفند گذشته در سرزمین‌های اشغالی برگزار شده بود، مصوب شد كه تنش میان شیعه و سنی، از طریق تشكیل دو محور خیر و شر باید پیگیری شود. بر این اساس محور خیر محور سنی و هم پیمان اسرائیل و امریكا خواهد بود كه در مقابل محور «شر» به رهبری ایران ایستادگی می‌‌كند.

2- تخریب عقبه‌های مقاومت

سلسله شكست‌های صهیونیست‌ها از مقاومت در لبنان و فلسطین و ناتوانی آنها در رودررویی مستقیم با حزب‌الله و جهاد اسلامی و حماس،‌ سبب شده كه صهیونیست‌ها با همكاری ارتجاع عرب، حامیان مقاومت را هدف قرار دهند و راه های حمایت از آنها را سد كنند كه در این میان بحران سوریه و تشدید فشار علیه ایران اسلامی و تحریم فلج‌كننده ایران یكی از مصادیق بارز آن است. در این عرصه اگر چه فراخوان القاعده و سلفیون از سراسر جهان اسلام برای فروپاشی دولت سوریه دستاوردی نداشته و به رغم تصور آنها، چشم انداز شكل‌گیری مقاومت اسلامی در سوریه و رژیم صهیونیستی و غرب را به كابوسی دیگر دچار كرده است، در این میان البته حماس به دلیل همراهی با سناریوی ارتجاع عرب و صهیونیست‌ها كارنامه قابل قبولی نداشته و در بازی سیاه آنها درگیر شده است كه سردرگمی كنونی سران آن در كشورهای عربی مصداق بارز آن است.

3- آشوب در جهان اسلام

صف‌آرایی خیابانی در مصر و تلاش برای سرایت آن به تونس و لیبی، حربه دیگر غرب است كه تلاش دارد با به چالش كشاندن كشورهایی كه حركت بیداری اسلامی در آنها آغاز شده است به نوعی این حركت را ناكام جلوه داده و در نهایت اسلام را در تشكیل و اداره نظام‌های سیاسی ناكارآمد نشان دهند. آنچه كه امروز در مصر می‌گذرد اگر چه نشان دهنده عمق بیداری اسلامی است اما در عین حال نشان از ناتوانی‌های كسانی دارد كه بدون توجه به نقش نفوذی‌ها، با ضعف‌ها و كاستی‌های خود، زمینه را برای خدشه بر حركت بیداری اسلامی فراهم كرده‌اند.

4- مذاكرات سازش

امریكا و رژیم صهیونیستی، با تصور تضعیف جبهه مقاومت و متأثر از چالش های جهان اسلام، شرایط كنونی را بهترین فرصت برای تحمیل سازش بر بخش سازشكار اعراب و فلسطینی‌ها یافته و تلاش دارند تا با تحمیل شرایط خود بر آن دولت خودگردان و حامیان عرب آنان را به تسلیم در برابر شروط رژیم صهیونیستی وا دارند، این در حالی است كه هیچ كدام از مطالبات اصلی مردم فلسطین در زمینه بازگشت آوارگان، توقف شهركسازی و ... تحقق نیافته است.

مجموعه تحولات فوق در جهان اسلام كه البته بخش اعظم آن ناشی از خیانت سران مرتجع عرب و افراطیون سلفی است یك بار دیگر ضرورت وحدت و انسجام در جهان اسلام را آشكار كرده است، وحدتی كه روز قدس می‌تواند مظهر تجلی آن باشد و گویا یكبار دیگر فریاد امام (ره) طنین انداز شده است كه: من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اكرم می‌دانم و روزی است كه باید ما تمام قوای خودمان را مجهز كنیم و مسلمین از آن انزوایی كه آنها را كشانده بودند خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند و ما در مقابل اجانب با تمام قوا ایستاده‌ایم...


ادامه مطلب...

کیهان نوشت : مگر آن 25 میلیون رأی حق‌الناس نبود؟!آخرین اظهارات هاشمی رفسنجانی در دیدار شماری از نمایندگان مجلس حکم بر علیه عملکرد خویش است.

وی در دیدار علی مطهری، محمدرضا تابش و شمار دیگری از نمایندگان اقلیت مجلس با یادآوری جمله تاریخی رهبری در روز انتخابات که «رأی مردم حق‌الناس است»، گفت: این جمله فقط برای روز انتخابات نبود به روزهای قبل از آن و بعد از آن هم مربوط می‌شد، که ان‌شاءالله هر کس در هر مقام و مسئولیتی که هست، در این راه تلاش می‌کند.وی با ارائه تحلیلی از زندگانی امیرمؤمنان(ع) در 25 سال خانه‌نشینی و حدود 5 سال حکومت، گفت: با وجود صراحت پیامبر در واقعه غدیر و بنا به سفارش آن بزرگوار، حضرت امیر(ع) به رأی مردم توجه می‌کرد و نمی‌خواست خود را بر مردم تحمیل کند.وی در پاسخ به سؤالی درباره دیدگاهش نسبت به آقای روحانی، گفت: سالهاست که ایشان را می‌شناسم و اگر بگذارند، با همکاری دیگر قوا، به اعتماد و امیدواری مردم پاسخ شایسته می‌دهند.هاشمی رفسنجانی در پاسخ به نگرانی یکی از نمایندگان در خصوص پرونده هسته‌ای گفت: هیچ جای نگرانی نیست، چون هم دانش هسته‌ای را در اندیشه‌های جوانان خود و هم فتوای رهبری برای حرام بودن استفاده از سلاح هسته‌ای داریم، مهم تفهیم این موضوع با ادبیات دیپلماسی به جهان است تا مثل زمان پایان جنگ، اجماع دشمنان جهانی را به مسابقه دوستی با ایران تبدیل کنیم.وی افزود: با اعلام سیاست تنش‌زدایی در ابتدای دولت سازندگی، تمام کشورهایی که در طول 8 سال دفاع مقدس علیه ما در مجامع جهانی رأی می‌دادند، صدام را در مذاکرات بین‌المللی قطعنامه 598 آغازگر جنگ دانستند و دیدید پس از آن، سرنوشت حزب بعث چه شد و ایران چگونه به سوی پیشرفت و تعامل با جهان حرکت کرد.آقای هاشمی در این دیدار توضیح نداده که اولاً اینکه رأی مردم حق‌الناس است، فقط مربوط به امسال است یا مثلاً آن 25 میلیون رأی هم که در سال 88 به رئیس جمهور منتخب آن روز داده شد و از سوی آقای هاشمی مورد دهن‌کجی و اجحاف و کارشکنی و آشوب‌افکنی قرار گرفت نیز مشمول حق‌الناس می‌شود؟! آیا نقش‌آفرینی توأم با هیجان ایشان در پروژه آشوب طراحی شده از سوی بیگانگان، توجه به رأی و خواست مردم مانند سیره حضرت امیر(ع) بود یا در تعارض با آن سیره قرار داشت.ثانیاً اگر دیگر قوا باید با رئیس جمهور منتخب همکاری بکنند و بگذارند به اعتماد و امید مردم پاسخ شایسته بدهد- که حرف خوبی است- آیا آقای هاشمی از سال 84 تا سال 92 حتی یک روز به این ایده و ادعا عمل کرد؟ آقای احمدی‌نژاد به رغم تفاوت سلیقه سیاسی با آقای روحانی- صرف‌نظر از انتقادهایی که به کارنامه وی می‌توان داشت- بلافاصله پیروزی آقای روحانی را آن هم تنها با 270 هزار رأی بیش از 50 درصد آرا (6/18 میلیون رأی) تبریک گفت و به ملاقات وی رفت. آیا آقای هاشمی هم در سال 84 به این شیوه پسندیده عمل کرد یا از ابتدا مشغول سیاه‌نمایی و کارشکنی شد.ثالثاً در موضوع سیاست خارجی و ماجرای معرفی صدام به عنوان آغازگر جنگ، آیا غیر از این است که حمله صدام به کویت باعث تیره شدن روابطش با همان بلوک غرب شد که در طول 8 سال جنگ علیه ایران به طور کامل از وی حمایت می‌کردند؟ بنابراین چرا این اتفاق را هنر سیاست خارجی دولت سازندگی معرفی می‌کنند؟ مگر در همین دولت نبود که برای اولین و آخرین بار در طول 34 سال گذشته،‌ همه سفرای اروپایی یکجا با قهر ایران را ترک کردند و دادگاه آلمانی علیه آقای هاشمی حکم دخالت در ترور صادر کرد؟! 


ادامه مطلب...

انتشار اسامی 23 عضو کابینه یازدهمکمتر از یک‌هفته مانده به مراسم تنفیذ و تحلیف  رئیس‌جمهور منتخب؛ رسانه‌های مختلف از مشخص شدن کابینه دکتر روحانی خبر می‌دهند.

بر اساس این گزارش؛‌ تا کنون هیچ‌کدام از اسامی منتشر‌شده از سوی رسانه‌ها توسط نزدیکان رئیس‌جمهور منتخب تایید نشده است.

بر اساس لیستی که سایت مشرق به نقل از منابع نزدیک به رئیس جمهور منتخب منتشر کرده است، اسامی وزرا و اعضای کابینه دولت یازدهم به  ترتیب زیر اعلام شده‌ است: 

 معاون اول رئیس جمهور: اسحاق جهانگیری

 وزارت کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی

وزارت نفت: بیژن نامدار زنگنه

 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: رضا مکنون

 وزارت جهاد کشاورزی: محمود حجتی

وزارت اطلاعات: سید محمود علوی یا محسن قمی

 وزارت اقتصاد: محمد طبیبیان

 وزارت امور خارجه: محمدجواد ظریف

 وزارت مسکن: عباس آخوندی

 وزارت بهداشت: سید حسن قاضی‌زاده هاشمی

 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: سید ابوالحسن فیروزآبادی

 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: رضا صالحی امیری

 وزارت آموزش و پرورش: محمدعلی نجفی

 وزارت صنعت و معدن: محمدرضا نعمت‌زاده

 وزارت ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر

 وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی: علی ربیعی

 وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: احمد وحیدی

 وزارت نیرو: حمید چیت‌چیان

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی: محمدباقر نوبخت

 رئیس دفتر رئیس‌جمهور: محمد نهاوندیان

 دبیر شورای عالی امنیت ملی: محمد فروزنده

معاون پارلمانی: تیمور علی‌عسگری

مشرق در ادامه نیز می‌افزاید؛ اگرچه تا روز تحلیف و معرفی اعضای کابینه دولت یازدهم هنوز چند روز دیگر باقی است اما نزدیکان دکتر روحانی پیش‌بینی می‌کنند اسامی وزرای پیشنهادی با کمترین تغییر به مجلس معرفی خواهند شد.

همچین به گزارش خبرگزاری تسنیم، برخی از اعضای نزدیک به دفتر رئیس‌جمهور منتخب، اسامی برخی از اعضای کابینه دولت یازدهم که قطعی شده‌اند را به شرح ذیل اعلام کردند:

معاون اول رئیس جمهور: اسحاق جهانگیری

 وزارت کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی

وزارت اطلاعات: سید محمود علوی یا محسن قمی

وزارت امور خارجه: محمدجواد ظریف

دبیر شورای عالی امنیت ملی: محمد فروزنده

وزارت آموزش و پرورش: محمدعلی نجفی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: رضا مکنون

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی

 وزارت نفت: بیژن نامدار زنگنه

وزارت اقتصاد و امور دارایی: محمد طبیبیان

وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی: علی ربیعی

 وزارت جهاد کشاورزی: محمود حجتی

 وزارت راه و شهرسازی: عباس آخوندی

 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: سید حسن قاضی‌زاده هاشمی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: سید ابوالحسن فیروزآبادی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: رضا صالحی امیری

وزارت صنعت، معدن و تجارت: محمدرضا نعمت‌زاده

وزارت ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: احمد وحیدی

 وزارت نیرو: حمید چیت‌چیان

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی: محمدباقر نوبخت

رئیس کل بانک مرکزی: محمد نهاوندیان

معاون پارلمانی: علی‌ عسگری

گزینه نهایی وزارت دادگستری هنوز قطعی نشده است اما احتمالا از میان مرتضی بختیاری، امیری، عباسی‌فرد و شوشتری یک نفر به عنوان وزیر دادگستری معرفی خواهد شد.

گفته می‌شود که احتمالا اکبر ترکان نیز به عنوان مشاور ارشد و رئیس گروه مشاورین رئیس‌جمهور معرفی خواهد شد.

حسین فریدون، نیز به احتمال فراوان به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور منتخب منصوب خواهد شد.

در همین حال خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) نیز با انتشار لیست احتمالی اعضای کابینه دولت یازدهم عنوان کرده نیمی از ترکیب کابینه مشخص شده و هنوز ترکیب نیم دیگری از کابینه دستخوش گمانه‌زنی‌هاست.

ردیفگزینه احتمالیوزارتخانه یا سازمان پیشنهادی
1نعمت‌زادهصنعت، معدن و تجارت
2حسین دهقاندفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
3ابوالحسن فیروزآبادیارتباطات و فناوری اطلاعات
4علی ربیعیتعاون، کار و رفاه اجتماعی
5سیدحسن هاشمیبهداشت، درمان و آموزش پزشکی
6محمدعلی نجفیآموزش و پرورش
7علی جنتیفرهنگ و ارشاد اسلامی
8سیدمحمود علویاطلاعات
9محمدجواد ظریفوزارت امور خارجه
10حجتیوزرارت جهاد و کشاورزی
11چیتچیاننیرو
12بیژن نامدار زنگنهنفت
13عباس آخوندیمسکن و شهرسازی
14مسعود سلطانی‌فرورزش و جوانان
15اسحاق جهانگیریمعاون اول رییس‌جمهور
16نهاوندیانمسوول دفتر رییس‌جمهور
17محمد فروزندهدبیر شورای عالی امنیت ملی
18؟کشور
19؟علوم و تحقیقات
20؟اقتصاد و دارایی
21؟بانک مرکزی
22؟معاون اجرایی
23؟معاون حقوقی
24؟معاون پارلمانی
25؟معاون بین‌الملل
26؟میراث فرهنگی
27؟محیط زیست
28؟سخنگوی دولت

در همین حال خبرنگار مهر هم نوشت، به رغم انتشار لیست‌های مختلف به ویژه در یکی دو روز اخیر توسط سایت‌های خبری و برخی رسانه‌ها که افراد متعددی را برای عضویت در کابینه و در دست گرفتن مسئولیت‌های مهم وزارتی مطرح می کنند یک منبع آگاه به خبرنگار مهر گفت: جزء چند نفر اصلی که تقریبا وضعیت آنها مشخص است، هنوز کابینه به قطعیت نرسیده است، اما در مورد افراد مطرح، نظرات تقریبی را می‌توان مطرح کرد.این در حالی است که حتی رایزنی‌های کمیته‌های انتخاب افراد برای عضویت در کابینه و شخص رئیس جمهور منتخب تا شب گذشته ادامه داشته و شنیده شده است در همین خصوص برای وزارتخانه‌های نیرو و علوم با افرادی نظیر رضا اردکانیان و رضا فرجی دانا گفتگوهایی صورت گرفته که این افراد به دلایل متعددی از پذیرفتن مسئولیت در کابینه یازدهم صرف نظر کرده‌اند.

1- معاون اول رئیس جمهور: اسحاق جهانگیری
2- وزیر کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی
3- وزیر نفت: بیژن زنگنه
4- وزیر اطلاعات: حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قمی
5- وزیر اقتصاد و دارایی: علی طیب‌نیا
6- وزیر کشاورزی: محمود حجتی
7- وزیر علوم تحقیقات و فناوری: رضا مکنون
8- وزیر امور خارجه: محمدجواد ظریف
9- وزیر راه و شهرسازی: عباس آخوندی
10- وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی: سیدحسن هاشمی
11- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: سیدابوالحسن فیروزآبادی
12- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی
13- وزیر آموزش و پرورش: محمدعلی نجفی
14- وزیر صنعت معدن و تجارت: محمدرضا نعمت‌زاده
15- وزیر رفاه کار و تعاون اجتماعی: علی ربیعی
16- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: سردار احمد وحیدی
17- وزیر ورزش و امور جوانان: مسعود سلطانی‌فر
18- وزیر نیرو: حمید چیت‌چیان
19- رئیس دفتر رئیس جمهور: حسین فریدون
20- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی: محمدباقر نوبخت
21- دبیر شورای عالی امنیت ملی: محمد فروزنده
22- معاون پارلمانی رئیس جمهور: علی عسگری
23- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی: محمود واعظی
24- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: رضا صالحی‌امیری
25- مشاور ارشد رئیس جمهور و رئیس گروه مشاوران: اکبر ترکان
26- رئیس بازرسی نهاد ریاست جمهوری: حسین فریدون
27- رئیس کل بانک مرکزی: مجید قاسمی
28- سرپرست نهاد ریاست جمهوری: محمدرضا صادق
29- دستیار ویژه رئیس جمهور: محمد نهاوندیان
30- رئیس مرکز امور زنان ریاست جمهوری: خانم داداندیش
31- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید: حسین دهقان
32- مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت: حجت‌الاسلام شهیدی
33- مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و رئیس موسسه ایران: بابک دربیکی

مهر در ادامه نوشته است: لازم به یادآوری است که بر اساس آنچه در ابتدای این گزارش مورد اشاره قرار گرفت، ممکن است تغییراتی اندک که بنابه صلاحدید و بر اساس نظر شخص رئیس جمهور منتخب، در لیست ارائه شده انجام بپذیرد؛ چراکه بر اساس گفته یک منبع آگاه رایزنی ها برای انتخاب هر چه بهتر کابینه اعتدالی از سوی دکتر روحانی و تیم کاری‌اش همچنان ادامه دارد.

گفتنی است همان طور که در بالا هم اشاره شد لیست اسامی منتشر شده توسط سایت‌ها و خبرگزاری‌ها تاکنون از سوی هیچ منبع رسمی تائید نشده است.

حال باید منتظر برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب در بهارستان و معرفی اعضای کابینه بمانیم تا ببینیم این گمانه‌زنی‌ها تا چه حد به وقوع می‌پیوندد.

ادامه مطلب...

آشنائی با جریان پان ترکیسم 1او فارس است ، شما كرد هستید ، ایشان بلوج اند ، من آذربایجانی ام ؛ هریك به كاری مشغولیم ، هریك ایده و اندیشه ای داریم  ، هریك در پی آرمانی  هستیم  ؛ هیچ فرقی نمی كند      . همه ایرانی هستیم  و پانتركیسم دشمن  همه ی ماست . طاعونی كه سالها پیش  سرازیر شده و  ایران و ایرانیت را تهدید می كند .

     در مورد وظایف و برنامه های پانتركیستها در دوران جدید پس از جنگ سرد و استقلال كشورهای آسیای میانه و قفقاز، بحثهای زیادی در محافل پان تركیستی در داخل تركیه، در جمهوری آذربایجان و خارج از این مناطق صورت گرفته است. اما هیچكدام از این بحث ها به اندازه پیشنهادات صبری بدرالدین برای پان تركیستها جذابیت نداشته است. می توان پس از ضیاءگوك آلپ، بدرالدین را مهمترین ایدئولوگ جریان پان تركیستی دانست.

     او در یكی از مقالات بسیار مهم خود كه در برگیرنده استراتژی پان تركیستها برای دستیابی به وحدت تركیه، قفقاز، مناطقی از ایران، افغانستان و كلیه جمهوریهای آسیای میانه و بخشهای شرقی چین است، ضمن نگاهی به گذشته پان تركیسم، می گوید كه تا سال 1991 (فروپاشی شوروی)، پان تركیسم تنها به عنوان یك ایدئولوژی وجود داشت اما پس از آن، اقدام های عملی برای آغاز مرحله نهادی جنبش پان تركیسم آغاز شد    .

تشكیل «مجمع خلق های ترك»     (TPA ) با شركت كشورهای ترك زبان تركیه، قفقاز، كشورهای آسیای میانه و گروههای ترك زبان سایر كشورها، نخستین گام در این جهت بود.

     این مجمع جلساتی را هر سال در پایتخت های كشورهای مذكور تشكیل داد، در آن مسایل جهان ترك به بحث گذاشته می شود. خلاصه استراتژی آینده ی پانتركیسم، آنگونه كه توسط بدرالدین مطرح شده است، به شرح زیر است :

از آن جا كه كشورهای دارای اقلیت های عمده ترك زبان در روسیه، چین، ایران، بلغارستان، یونان و افغانستان، نسبت به هر گونه حركت در رابطه با وحدت تركهای جهان حساس هستند و آن را در مورد تمامیت ارضی خود نوعی اقدام دشمنانه تلقی می كنند، پانتركیستها باید بسیار محتاط عمل كنند، تا دشمنی این كشورها و نیز جهان عرب را برنیانگیزند.

اصل ختنه

بدرالدین یك شیوه تدریجی را براساس آنچه كه او «اصل ختنه» (Principle of circumcision) می خواند توصیه كرده و كاربرد آن را مدنظر قرار میدهد. به نظر او در دوران قبل از ختنه، كودك را با اسباب بازی و شكلات و شیرینی سرگرم می كنند تا موعد مقرر فرا رسد و ضربه ناگهانی در اوج بی خبری كودك وارد شود. در این لحظه اجتناب ناپذیر، گریه كردن و مقاومت بیهوده است چون در واقع كار از كار گذشته است. وی یك استراتژی سه مرحله ای را برای رسیدن به آنچه كه ایجاد « فدراسیون تركها» می خواند پیشنهاد می كنند:

1ـ در مرحله نخست پانتركیستها بر ایجاد روابط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میان تركها تاكید می كنند.

2ـ در مرحله دوم استحكام سیاسی در اولویت قرار خواهد گرفت، اما این استحكام سیاسی به شش كشور مستقل ترك روسیه سابق محدود خواهد بود.

3ـ مرحله سوم زمانی است (كه) حركت این كشورها به رهبری جنبش پانتركیستی، برای آزاد سازی خلقهای ترك و اتحاد سیاسی آنها از قید استعمار در روسیه (تاتارها، یاقوتها و ...) چین (اویغورها)، ایران (آذربایجانیها)، و غیره، آغاز خواهد شد. بدرالدین به دلیل حساس بودن دنیای غرب، روسیه و كشورهای منطقه به اقدامات تركیه، تاكید میكند در عین اینكه تركیه یك نقش محوری و رهبری كننده را در جریان پانتركی به عهده دارد اما در مراحل اولیه ادغام و اتحاد تركها، باید با احتیاط تنها بر جنبه فرهنگی رهبری تركیه تاكید كرد.

 به سوی اجرای استراتژی «ختنه»:

 گامهای عملی تركیه و پانتركیستها گرچه نمیتوان سند دقیقی برای اثبات ارتباط گروههای پان تركیستی تركیه با پیشنهادات استراتژیك بدرالدین به دست داد اما بررسی اقدامات عملی دولت تركیه در سالهای دهه 1990 و اوایل قرن 21 به خوبی نشان میدهد كه این گامهای عملی در واقع چیزی جز گامهای تدریجی پانتركیسم به سوی فراهم ساختن شرایط برای رسیدن لحظه موعود، یعنی لحظه ختنه (چه در رابطه با جمهوریهای ششگانه آسیای میانه و قفقاز و چه كشورهای دارای گروههای تركزبان) نمیتواند باشد. در واقع باید گفت كه « فرصتهای طلایی» (از نظر خود پانتركیستها) فراهم شده است. سقوط شوروی بار دیگر پس از گذشت 70 سال از سقوط دولت تركهای جوان و فروپاشی عثمانی، دولت تركیه را به وسواس انداخته و آنها را همانند رهبران ثلاثه تركهای جوان به تبدیل پانتركیسم به استراتژی و ایدئولوژی رسمی سیاست خارجی خود واداشته است. در جریان ده سال گذشته، دولت تركیه گامهای زیر را به عنوان گامهای آغازین مرحله نخست استراتژی نوین پانتركیسم برداشته است:

 1ـ تشكیل مجمع خلقهای ترك (TPA ) متشكل از تركیه، جمهوری آذربایجان، پنج جمهوری آسیای میانه و گروههای پانتركیست كشورهای غیر ترك دارای گروههای ترك زبان. این مجمع هر ساله جلساتی را كه به اجلاس « سران ترك» معروف است و تاكنون هشت اجلاس آن در پایتختهای مختلف منطقه برپا شده است، تشكیل داده است. در این اجلاسهای سران و نمایندگان گروههای پانتركیست، مسایل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی كشورهای ترك تبار مورد بحث و بررسی و چارهیابی قرار می گیرد.

2ـ تلاش برای ترویج فرهنگ، زبان و سیستم سیاسی تركیه در جمهوریهای فوقالذكر از طریق كمك به نشریات پانتركی، چاپ كتابها و نشریات تركی با استفاده از حروف لاتین (به جای حروف عربی ـ فارسی) و تركی استانبولی، از جمله چاپ كتابهای آموزشی در مدارس و حتی چاپ كتابها و نشریات اسلامی به تركی استانبولی و حروف لاتین. تاسیس مدارس در سطوح مختلف از ابتدایی تا تاسیس موسسات آموزشی عالی در این جمهوریها و تدریس تركی استانبولی و تاریخ رسمی مورد نظر پانتركیستها بخش دیگری از اقدامات دولت تركیه است. دولت تركیه و موسسات غیر دولتی پانتركیست تاكنون چندین دانشگاه، و صدها دبیرستان و دبستان در سراسری جمهوری ها تاسیس كرده و به آنها كمك مالی میدهند.

3ـ كمك به تاسیس شبكه های رادیویی و تلویزیونی و پخش برنامه های هنری، تاریخی، سیاسی مورد نظر تركیه، چه از طریق كانالهای رسمی تلویزیون خود تركیه و چه از طریق كانال هایی كه برای جمهوری های فوق به كمك متخصصان فنی و كارشناسان هنری، ادبی،تاریخی و سیاسی پانتركیست وابسته به تركیه ساخته میشود. تركیه از طریق این پوشش وسیع ماهوارهای به ترویج زبان، فرهنگ، شیوه زندگی و سیستم سیاسی مورد نظر خود در این جمهوری ها می پردازد.

4ـ تاسیس مدارس مذهبی به شیوه مدارس امام خطیب تركیه در این جمهوریها و چاپ كتب مذهبی، نظیر قرآن و سایر كتابها به منظور جلوگیری از فعالیتهای مذهبی جمهوری اسلامی و عربستان سعودی. علاوه بر دولت تركیه، موسسات غیر دولتی، به ویژه موسسات اخوت اسلامی (طریقت) نیز در این رابطه فعال هستند. یكی از فعالترین این موسسات غیر دولتی، هیاتهای مذهبی وابسته به فتحاله گوسن هستند كه صدها مدرسه مذهبی در این جمهوریها تاسیس كرده و به ترویج زبان و فرهنگ تركیه دست میزنند.

5ـ اعطای بورسیه های تحصیلی گسترده، به دانشجویان این جمهوریها و نیز به دانشجویان ترك زبان كشورهای منطقه، برای تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزشی عالی تركیه. تركیه هر ساله هزاران بورسیه به این كشورها و گروهها واگذار میكند، و در جریان اقامت آنها در تركیه، علاوه بر آموزش زبان تركی استانبولی، ایدئولوژی پانتركیسم طی برنامه های آموزشی ویژه به آنها ارائه می شود تا پس از بازگشت به كشورهای خود، به عنوان فرستادگان و فعالان جریان تركی و رواج فرهنگ، زبان و ارزشهای سیاسی و اجتماعی تركیه به عنوان رهبر نهضت پانتركی عمل كنند.

6ـ تلاش برای بازسازی اقتصادهای ویران شده جمهوریهای ششگانه سابق روسیه، از طریق فعالیتهای شركتهای تجاری، اقتصادی، دولتی و غیر دولتی تركیه در زمینه های گوناگون فنی، تولیدی، صنایع تجاری، راهسازی و انواع قالب های اقتصادی دولت تركیه و شركتهای وابسته به آن یا شركتهای غیر دولتی تركیه كه در طول ده سال پس از فروپاشی شوروی صدها قرارداد گوناگون در این زمینهها با دولتهای آسیای میانه و جمهوری آذربایجان بسته اند.

7ـ اعطای وامهای گوناگون به دولتهای جمهوریهای ششگانه فوقالذكر برای بازسازی اقتصادی و پیشبرد توسعه اقتصادی و فرهنگی این جمهوریها. این وامها گاه از طریق خود تركیه و شركتهای ترك و گاه نیز با وساطت تركیه، از طریق كشورهای اروپایی، اسرائیل و آمریكا به این جمهوریها واگذار میشود.

8ـ اتحاد و اتئلاف با كشورهای غربی و غیر مسلمان به منظور افزایش توانمندی خود برای فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی در آسیای میانه و قفقاز و مهمتر از آن مقابله با نفوذ كشورهای رقیب نظیر ایران كه زمینههای خوبی برای فعالیتهای مقابل و خنثی كردن تلاشهای پانتركیستی تركیه دارند. تركیه گاه از طریق ائتلاف با آمریكا و اسرائیل (پیمان استراتژیك 1994 تركیه ـ اسرائیل) و انجام پروژههای مشترك اقتصادی و صنعتی در آسیای میانه و قفقاز، به اعمال فشار علیه ایران و سایر كشورهای منطقه پرداخته است. دست پنهان جریان پانتركیستی در ورای مخالفت های آمریكا به مشاركت ایران در كنسرسیوم نفتی قفقاز، و عبور لوله های انتقال نفت آسیای میانه از ایران را نباید از نظر دور داشت. علاوه بر این، تركیه و جریان پانتركیستی از قدرت مالی و سیاسی و نظامی این كشورها به ویژه (آمریكا و اسرائیل) به خوبی استفاده كرده و از طریق بستن پروژه های مشترك در زمینه های فوق،از توان مالی، نفوذ سیاسی، قدرت نظامی و دانش فنی این كشورها در راه اجرای استراتژی پانتركی خود بهره برداری كرده است.

ادامه دارد ...


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic